Yazar Hakkında

 

Sualtıyla tanışmam ilkokul öncesi döneme dayanıyor. Genelde profesyonel dalgıçların ortak hikayesi aynıdır. Ben de sualtına bir çift turuncu palet, kauçuk maske ve şnorkel ile başladım. İlk maskemi 5 yaşımdayken babam hediye etti. Yüzey yüzüşleri ve ördek dalışları beni bir süre tatmin ettiyse de aklım her zaman scubadaydı.

Üniversiteye adım attığımda artık bir dalgıç sertifikam vardı (CMAS 1*). Suyun altına kafamı her soktuğumda, oradan bir daha çıkmamak istiyordum. Aslında bu, bugün de hala geçerli. Benim için hayat dalış oldu, geri kalan her şey de yüzey zamanı.

Sualtıyla tanışma fırsatı olmadan yaşamış ve ölmüş olan milyarlarca insanı düşündüm.Bu mucizevi dünyayı herkes en azından bir kez görmeli, benim gibi aşık olanlar da bu spora devam etmeliydi.

Bundan dolayı eğitmen olmaya karar verdim. Amatör seviye basamaklarını hızla çıktıktan sonra Haziran 2005’te bir PADI Open Water Instructor olarak eğitmenlik hayatıma başladım. 2006 Nisanında CMAS 1* Eğitmen oldum. 2010 yılında SSI Dive Control Specialist Instructor, 2015 yılında da NASDS Instructor Trainer olmaya hak kazandım.

cKc Divers Dalış Merkezi (İzmir) bünyesinde çalıştığım dönem boyunca amatör seviyelerden profesyonel seviyelere kadar yetiştirdiğim öğrencilerim oldu. Büyük bir çoğunluğu aynı zamanda yakın arkadaşlarım olmuş durumda. Bu da dalışın ne kadar sosyal bir spor olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de favori dalış noktam Flying Fish, Kaş-Antalya, yurt dışında ise Ras Mohammed Ulusal Parkı, Sharm El-Shiekh, Mısır.

Dalış sayım 4000+.

İzlemekten en çok keyif aldığım canlı ahtopot (Octopus vulgaris), en saygı duyduğum Büyük Beyaz Köpek Balığı (Carcharodon carcharias), en şirini de benim için Paylaço Balığı (Amphiprion ocellaris).

Bu siteyi oluşturmamın sebebi, her seviyeden dalgıca scuba hakkında bilgiler verebilmek ve paylaşımlarda bulunmak, dalışlarınızdan keyif almanız için tavsiyelerde vermek. Aynı zamanda benzer misyona sahip İngilizce bir blog sahibiyim (divewithseaman.com).

Tüm dalış severlere selamlar,

Murat “Seaman” DEMİRAĞ

CLOSE
CLOSE
Pin It