Van Gölü’nde Batık Rus Gemisi Bulundu

Bir yılı aşkın süredir Van Gölü’nün derinliklerinde hummalı bir çalışma vardı ve bu çalışma sonunda amacına ulaştı. 

Van Gölü’nün derinliklerinde, 1915 yılında Ruslar tarafından tasarlanıp, üretilmiş olan Rus Şilebinin, yük ve askeri mühimmat taşımacılığında kullanıldığı belirlendi.

Foto: hurriyet.com.tr

Hürriyet Gazetesi’nin 12 Ocak tarihli haberine göre, tüm sualtı camiasının yakından tanıdığı Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, VANSAD (Van Gölü Sualtı Araştırmaları Derneği) Başkanı Sn. Mustafa Akkuş ve altı kişilik ekip ile gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda, Bitlis’in Reşadiye bölgesi, Çanakdüzü mevkisinde, 40 metrelik Rus yapımı batık, yıllar sonra tekrar insanların karşısına çıktı. 

Sekiz yüz bin yıllık maziye sahip olan Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliğini taşıyor. Van Gölü’nde, daha önce de yine Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibinin çalışmaları sonucunda, gezegenimizdeki en büyük mikrobiyalitlerinin keşfi yapılmıştı. Bu da sadece sualtı severler olarak bizleri değil, İnci Kefali gibi endemik türlerin yaşadığı eşsiz ekosisteme sahip Van Gölü’nün bir keze daha tüm dünyayı şaşırtması anlamına geliyordu.

1958 yılında, fırtınalı bir günde sürüklenip, kayalıklara çarparak batan Rus Şilebi, onlarca yıl Van Gölü’nün derinliklerinde keşfedilmeyi beklemişti.

Sayın Tahsin Ceylan ve ekibi, 3 Rus gemisinin Bitlis-Tatvan, Çanakdüzü açıklarında battığı bilgisini aldıktan sonra çalışmalara başlamıştı. 

Belirtilen bölgede 1 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda, üzerinde “Akdamar” yazan batık Rus gemisine ulaşmayı başardılar.

Bu batık Rus gemisi, yirmi üç metre derinlikte keşfedildi. 

Kırk metre uzunluğundaki batık Rus gemisinin gayet sağlam göründüğünü ve iyi durumda olduğunu söyleyen Tahsin Ceylan, şöyle devam etti: 

Van Gölü sırlarla dolu. Bu sırları çözmek içi çaba gösteriyoruz. Van Gölü’nün Bitlis bölgesinde batık Rus gemileri olduğu bilgisini aldık. Bu yönde yaptığımız araştırmalarda bu bölgede Rusya işgalinden sonra kalan 1900 yıllarda yapılmış 3 şilep olduğunu öğrendik. Bu şileplerin askeri mühimmat ve yük taşımacılığında nakliye amaçlı kulandıldığı öğrendik. Ruslar çekildikten sonra birinin yandığını ve ikisinin kayıp olduğu bilgisine ulaştık. Batan bu şilepte koyunların telef olduğu bilgisi var.  Bu şileplerin bir tanesinin yandığını,  2 tanesininde kayalıklara çarparak batıp kaybolduğunu öğrendik. Bunu görüntüledik. Çok heyecan verici bir gelişme. Ruslar’a ait gemi olduğu için burada Ruslar’la birlikte çalışma yapmak isteriz. Şilebin birçok mekanizması ilk günkü gibi sağlam duruyor. Bu şilep Ruslar’dan, Osmanlı’ya oradan da Türkiye Cumhuriyeti’ne kalarak 3 dönem görmüştür. bu yüzden çok önemli.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It