Kimler Dalabilir?

Scuba, doğru teknikler kullanıldığında güç gerektirmeyen, ancak dayanıklılık gerektiren bir spordur, efor sarfettirir. Sağlıklı olan herkes dalış yapabilir. Belli sağlık sorunlarınız ya da geçmişiniz varsa ilgili durumla ilgili doktorunuz izin ve rapor verdiği sürece dalış kurslarına katılabilir, dalışlarınızı yapabilirsiniz. Bir dalış kursuna başlamadan önce eğitmeniniz size bir “medikal geçmiş” formu verecek ve doldurmanızı isteyecektir. Emin olmadığınız bir madde olduğunda eğitmeninizle bu konuyu konuşmayı, gerekli durumlarda doktorunuza başvurmayı atlamamanız gerekir. Ciddi bir sağlık probleminiz (özellikle kalp ve damar ile ilgili) yoksa rahatlıkla dalış yapabilirsiniz.

Dalışa Uygunluk

Sağlıklı bireyler, dalış yapabilirler. Ancak dalışa çok daha hızlı adapte olabilmek ve rahat bir kurs süreci geçirip konforlu keyif dalışları yapabilmeniz için bunu bir adım öteye taşımanızda yarar var. Bunlardan bazıları:

  • Olabildiğince fit olmak
  • Dengeli bir kiloya sahip olmak
  • Tütün ve türevlerini kullanmamak
  • Denize alışkın olmak (maske-palet-şnorkel kullanıp yüzüyor olmak)

Yaş

Junior Open Water Diver Kursu‘na katılım yaşı 10‘dur. Bir Open Water Diver Kursu‘nda öğrenilecek her şey öğretilir, tek fark bu sertifikayla gidilebilecek maksimum derinliktir. Bir Junior Open Water Diver, 15 yaşını doldurduğunda sertifikası Open Water Diver‘a yükseltilir.
Open Water Diver Kursu‘na katılım yaşı 15‘dir.

 

8-10 yaş grubu için, Scuba Schools International‘ın Scuba Rangers Programı bulunmaktadır. Bu programda çocuklar havuzda dalış yapmayı öğrenir.
CLOSE
CLOSE
Pin It