Sualtında 4 Metrelik Şeffaf Yumurta

Geçtiğimiz günlerde Fethiye’de dalış yapan sualtı görüntü yönetmeni Lütfü Tanrıöver, 4 metre çapında dev bir yumurta ile karşılaştı.

Yanında sualtı kamerası olan Tanrıöver, 22 metrede keşfettiği bu devasa yumurtayı görüntülemeyi başardı.

9 Temmuz 2015 perşembe günü arkadaşlarıyla dalış yapan Lütfü Tanrıöver, Af Kule isimli dalış noktasında inanılmaz bir görüntüyle karşılaştı.

4 metre çapındaki şeffaf yumurtayı bir sualtı feneri yardımıyla inceleyen ekip, bu devasa yumurtanın içinde küçük beyaz noktalar olduğunu farketti.

Yıllardır sualtı çekimleri yapan Lütfü Tanrıöver, böyle bir şeyle ilk kez karşılaştığını söyledi.

Tanrıöver’in, dev yumurta ile ilgili açıklaması şöyle oldu:

Su altı kovuklarından birinden çıktığımız anda ne olduğunu anlayamadığımız, yaklaşık 4 metre çapındaki kütleyle karşılaştık. Hepimiz etrafına toplandık. Kimse ne olduğunu anlayamadı. İlk gördüğümüzde endişeye kapılmadım. İçersinde çeşitli partiküller olduğunu gördük. Muhteşemliği karşısında büyülendik. Yaklaşık 15 dakikalık bir görüntü kaydı yaptım. Kalamar yumurtası olduğu söyleniyor. Binlerce yumurtanın bir araya gelmesiyle oluşan bir kütle olduğunu tahmin ediyoruz. Derin sularda olması gerektiği düşünülüyor. Sanırım bir akıntıyla sığ sulara gelmiş.

Tanrıöveri’in yaptığı 15 dakikalık çekimi değerlendiren Dr. Michael Vecchione (ABD Ulusal Doğal Tarih Müzesi), bu kütlenin, halk arasında Kırmızı Uçan Mürekkep Balığı olarak adlandırılan, Latince ismi “Ommastrephes bartramii” olan türe ait yumurta olabileceğini açıkladı.

İşte o 4 metrelik şeffaf yumurtanın videosu:

 

Diğer taraftan, Deep Sea News isimli internet sitesinin açıklamasına göre, 2008 yılında Dr. Danna Staaf (ABD’li mürekkep balığı uzmanı), Kaliforniya Körfezi’nde benzer bir kütle ile karşılaşmıştı. Staaf’ın gördüğü bu yumurtanın dünyanın en tehlikeli mürekkep balığı türü olan Humboldt mürekkep balığına ait olduğu ifade edilmişti. Bu devasa şeffaf yumurtanın, 600 bin ile 2 milyon tane küçük yumurta barındırdığı söylenmişti.

Referans: milliyet.com.tr

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It