Pusula

Sualtında navigasyon özellikle tecrübesiz dalış liderlerinin kabusudur. Gerek kıyı dalışlarında, gerek tekne dalışlarında, grubunun dalışını yaptıran liderler, kıyıyı/tekneyi dönüşte de bulmalıdır. Bu da liderlerde dalış boyunca bir tedirginlik yaratabilir. Hiç bir lider, grubuyla tekneyi dahi görmediği bir noktadan çıkarmak istemez. Sualtında navigasyon gerektiren örnekleri çoğaltabiliriz. Hatta ülkemizde ve dünyada sualtı navigasyon yarışmaları dahi yapılmaktadır.

Navigasyon için olmazsa olmazımız sualtı pusulalarıdır. Karada kullanılan pusuladan tek farkı, içinde sıvı olmasıdır. Bunun sebebi, suyun altındaki basınca maruz kaldığında kırılma/patlama gibi şeylerin olmamasını sağlamak, iç basınç ve dış basıncı eşitlemektir.
Suya girerken gittiği açının tersine gideceğini bilen dalgıç, bu sayede pusula vasıtasıyla kolaylıkla aynı noktaya ulaşabilir. Pusulanın dışındaki dönebilen ve üzerinde açıları gösteren halka sayesinde dalgıç suda istediği şekli çizebilir. Kare ve üçgen, sualtı navigasyon kurslarında pusula kullanarak çizmeyi öğrendiğiniz temel şekillerdir.

 

Sualtı kurtarma kurslarında da pusulayla navigasyon önemli rol oynar. Sualtında baygın dalgıç bulma becerisinin geliştirilmesi için navigasyon bilgisine ihtiyacınız olacaktır.
CLOSE
CLOSE
Pin It