Fener

Gece elektrikler kesildiğinde ya da sigorta attığında yerini bildiğimiz ve direk yöneldiğimiz tek alet kuşkusuz fenerdir.Bizler için de gece dalışı dendiğinde ilk düşündüğümüz dalış ekipmanımız fenerlerimizdir. Dalışta kullanılan fenerler, kara kullandıklarımızdan biraz farklıdır.

Çalışma prensibi aynı olsa da sualtı fenerleri contalarla kaplıdır. Her bir kapakta su sızmaması için farklı boylarda contalar bulunur ve düzenli olarak bu contalara gres yağı ile bakım yapmak gerekir. Su sızarsa fener bozulur, işlevini yerine getiremez.

Karada kullandığımız fenerlere göre bir fark da dalış fenerlerinin çok güçlü olmasıdır. Bu nedenle dalış feneri kullanan bir dalgıç, kendi yüzüne ya da başkasının yüzüne doğru feneri tutmamalıdır. Bunu yapmak, gözlerde rahatsızlığa hatta geçici görme kaybına sebebiyet verebilir. Ayrıca dalış fenerleri karada açık bırakılmamalıdır. Çünkü yüksek güçten dolayı bir süre sonra fener ampülü ısınır ve patlayabilir.

Gece dalışlarında etrafımızı görmekte kullandığımız dalış fenerlerimizin bir kullanım alanı daha vardır. Gündüz dalışlarında kayaların altına ya da oyukların içine “taş altı feneri” olarak nitelendirdiğimiz fenerleri kullanarak bakarız. Dalış fenerleri, bu karanlık bölgelerdeki canlıları görmemize olanak sağlar. Taş altı fenerleri, gece dalışı fenerlerine oranla daha küçük ve güçsüzdür.

CLOSE
CLOSE
Pin It