Mandalin Kokulu Dalışlar

İzmir’den yola çıktığımızda saat 08:30’du. 20 dakika sonra Seferihisar ayrımına gelmiştik bile. Gerçekten CittaSlow (Sakin Şehir hareketi) olmayı hak eden bu sakin yere gelmiş olmak hepimizde müthiş bir huzur yarattı. Boylu boyunca uzanan bahçelerden gelen mandalina kokuları, arabanın içinden bile hissedilebiliyordu. Daha uzun yollara alışkın olduğumuzdan dolayı yolculuk göz açıp kapayıncaya kadar bitiverdi. Enerjimizi dalışlarımıza sakladık. Seferihisar’da dalış, başlamak üzereydi. 

Foto: salyangozdive.com

En az Seferihisar kadar içten ve samimi olan Togan Bayman ve Seda Ülgen bizi Salyangoz isimli teknenin önünde karşılıyor. Saat 09:30 ve henüz hava serin. Sıcak çay ve gelirken yoldan alınan boyozla yapılan tekne önü kahvaltısından sonra Salyangoz’da yerimizi alıyoruz.

Seda, bizlere tekne brifingini veriyor. “Henüz kimse sallanmıyorken scubalarımızı kuralım” diyor. Herkes yeni uyanma modundan çıkıp, dalış moduna böyle giriyor. Tekne çok büyük değil. Bu da ortamın sıcaklığını ve samimiyeti arttırıyor. Teknede toplam 30 kişi kadarız. Alt kat, her zamanki gibi ekipman hazırlayan dalgıçlarla dolu. Üst kat ise maviliği izleyebileceğiniz, kahvenizi yudumlarken denizi koklayabileceğiniz, fotoğraf çekebileceğiniz harika bir manzaraya sahip.

Güneş artık ortada. Saatler 12:00’yi gösterdiğinde serin sabah, yerini ılık bir sonbahar gününe bırakıyor. İlk dalış, “Mağaralar” isimli dalış noktasına. Akıntı çok fazla. Bunun sabit akıntı olmadığını, bizim şansımızın bugünlük yaver gitmediğini öğreniyoruz. 30 kişilik gruba rağmen ekipman konusunda sıkıntı çekmiyoruz, dalış merkezi bu konuda oldukça planlı. Dört ayrı grup, sırayla suya atlıyor.

Su, 19.9 derece. 5 mm tek parça elbise ile hiç üşümüyorsunuz. 18.4 metreye 34 dakikalık bir dalış yapıyoruz. 18

Foto: Togan Bayman

metreden 10 metreye, kayalıkların arasındaki bir delikten yükseliyoruz. Bir dalış lideri olarak şansım, ilk yükselen olmak oluyor. Arkamdan gelenleri beklerken, delikten çıkan hava kabarcıklarını seyrediyorum.

Güvenlik beklememizi yapıp, yüzeye çıkıyoruz. Yüzey, son derece akıntılı. Tekneye doğru yüzmekte zorlanıyoruz. Akıntı o kadar güçlü ki tüm çabalarımıza rağmen bizi tekneden uzaklaştırıyor. 15-20 dakika süren bir yüzey mücadelesi sonunda teknemiz durumu farkediyor ve çapa alıp bize doğru geliyor. Yorgunluk her zamanki gibi yapılan dalışın güzelliğiyle yerini neşeye bırakıyor. Bu dalış ne kadar güzel olursa olsun bizim için yapılacak olan ikinci dalışa bir ısınma turu olarak yerini alıyor. Çünkü Seferihisar’a geliş sebebimiz SG-114 Sahil Güvenlik ve hemen yanındaki Balıkçı Teknesi batıkları.

Keyifli bir koyda öğlen yemeğimizi yiyoruz. Güneş sırtımızı ısıtıyor. Üşenmeden ‘hard-case’iyle akustik gitarını taşıyan Eren, bize kısa bir rock heyecanı yaşattıktan sonra tekrar hazırlıklara başlıyoruz. Akıntı yine mevcut, ancak ilk dalıştaki gibi değil. Suya atlıyoruz.

SG-114 Sahil Güvenlik Batığı ilk rotamız. Batığa bağlı dev bir şamandıra, dalış noktasının kolayca bulunmasını sağlıyor. Bu batık, dalış merkezi tarafından batırılmış bir batık. Bu şekilde batırılan tekne ve benzeri cisimler yapay resif olarak hem sualtı canlılarına hem de biz dalgıçlara önemli bir kaynak oluyor.

İkinci batık, Balıkçı Batığı. SG-114’ün 20 metre kadar yanında uzanıyor. Batık, 30-35 derecelik bir açıyla yan duruyor. Bu tekne, doğal yollarla, talihsiz bir kaza sonucu batmış. Kolay bulunabilmesi için iki batık arasında bir halat var.

Daha fazla konuşmadan, sizlere Ayberk Mancı‘nın kamerasından bu iki şahane batığın görüntülerini izletmek istiyorum:


Seferihisar Batıkları by Ayberk Mancı | İzmir Ekonomi Üniversitesi Sualtı Kulübü (Deco)

Bu güzel dalış, uzun süredir batık dalışı yapmamış olan bizlerde doping etkisi yarattı. Batıkların içi, videoda da gördüğünüz gibi rengarenk balıklarla dolup taşıyordu. Her iki batığın da içinde de birer böcek (Palinurus vulgaris) bizleri karşıladı.

Akşam üzeri dönüş yolunda teknenin kıçında yapılan sohbet ve içilen kahve enerjimizi çoktan yerine getirmişti.

Sizlere Seferihisar’da dalış yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Portföyünüze, İzmir civarındaki zengin dalış noktalarına birini daha ekleyebilirsiniz.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It