Sararmış Maske Silikonunun Beyazlatılması

Geçtiğimiz günlerde Dalalim.com’un YouTube kanalında yapılan bir yoruma gözüm takıldı. 

Çektiğim video, aslında dalış maskelerinin dalışlarımızda buğu yapmamaları için ne gibi işlemlere tabi tutulması gerektiğini içeren bir tavsiye videosuydu. 

Ancak anladığım kadarıyla tam olarak aradığını bulamamış olan bir izleyici, bu videoya denk gelmiş, sorununu bu videonun yorum kısmında benimle paylaşmıştı. 

Soru tam olarak şu;

Benim deniz gözlüğümün plastik kısmı sarılaştı nasıl temizliycem, burun kısmı sapsarı, çamaşır suyu kullansam olur mu?

Deniz gözlüğü derken maskeyi kastediyor sevgili izleyici…

Bu konuda arkadaşa tavsiyelerimi verdikten bir gün sonra, yine yorumlardan bana “teşekkürler, işe yaradı” diye bir mesaj gönderildi, çok da memnun oldum. 

Aynı sorunu yaşayan emektar dalalim.com okuyucuları için de bir kaç tavsiyede bulunmak istedim. 

 Şimdi bu sararma dediğimiz şey nedir, neden olur, bundan başlayalım. 

Dalış Maskesi Neden Sararır?

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki, sararma konusu sadece şeffaf silikonlu dalış maskelerinde meydana gelir. 

Siyah silikonlu maskelerde sararma olmaz. 

Dalış maskesi sararması dediğimiz şey, maskenin silikon bölümlerinde meydana gelen bir çeşit renk bozunmasıdır ve bir kaç sebebi vardır

 1. Dalış maskesinin tuzlu kalması: Dalışınızı, şnorkelinizi vb. yaptıktan sonra mutlaka ama mutlaka maskenizi tatlı su (bildiğiniz şebeke suyu) ile yıkamanız, tuzdan arındırmanız gerekmektedir. Bu, sadece dalış maskenizin eteklerinin (yanaklarınızı kaplamaya çalışan silikon kısım) sararmasını önlemez, maskenizin daha uzun ömürlü olmasını da sağlar (Bknz. Temel Bakımla Maskenizin Ömrünü Arttırın). Gün sonunu beklemeden, iki dalış arasında (ya da havuza yarım saat sonra tekrar girecekseniz bile) maskenizi mutlaka tatlı su ile yıkayın ya da ufak bir kova ya da herhangi başka bir kaba tatlı su kouyp, işiniz bittiğinde maskenizi bu kabın içine atın ve kullanmak istediğinizde tekar alıp kullanın. Ancak gün sonunda maskenizi “nasıl olsa yarın da kullanacağım” deyip o kabın içinde de bırakmayın. 
 2. Dalış maskesinin tuzlu kalması: Tuzlu kalması için bir önceki maddede anlattığım her şey, klor için de geçerli. Yani “ne tuzu yahu, ben havuzda kullanıyorum” demeyin, tatlı suyla yıkayıverin işte iki dakika maskeleriniz.
 3. Dalış maskesinin güneşe maruz kalması: Dalışınızı yaptıktan sonra maskenizi kesinlikle direkt güneş ışığı altında bırakmamanız gerekir. Güneş ışınları, maskenizi aşırı ısıtarak özelliğinin kaybolmasına, şeffaf silikonun sararmasına ve maskenizin ömrünün kısalmasına sebebiye verir.
 4. Dalış maskesinin neopren ve plastik ile saklanması: Dalış çantanıza paletinizi, dalış elbisenizi, eldiveninizi, patiğinizi atıp, içine de hoop diye dalış maskenizi sallayıp dalışa gidip geliyor ve evde de bu şekilde topyekün muhafaza ediyorsanız, şeffaf silikonlu dalış maskeniz sararır. “Elime mi alıp taşıyayım maskeyi?” demeyin, maskeyi satın alırken size verilen kabı kalemlik yapmayın, maskenizi içine koyup, sonra atın dalış çantanıza.

E iyi tamam, bundan sonra böyle yaparız da, elimizdeki şeffaf silikonlu sararmış dalış maskelerini çöpe mi atalım?” 

Neyseki durum o kadar da vahim değil. 

Çünkü sararmış dalış maskesi sadece artık şeffaf olmayan, sarı bir maskedir. 

Yani işlevini yine yerinde getirir. Sadece sarıdır. 

Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ama bu görüntünün estetik olmadığını düşünüyorsanız ya da “e çaresi varsa da tabi sarı sarı gezmeyelim” diyorsanız, işte size sararmış dalış maskesinin nasıl beyazlatılacağınızın reçetesi. 

Sararmış Dalış Maskesinin Beyazlatılması 

Evde kolayca yapabileceğiniz, neredeyse maliyetsiz olan bir işlem…

Bu uygulamayı, sadece sararmış olan dalış maskelerinin beyazlatılmasında değil, dalışta bulduğunuz ya da deponuzun bir köşesinde unuttuğunuz eski dalış maskelerinin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler: 

 1. Sararmış dalış maskesi 
 2. Diş macunu (ma bu yeni nesil jel diş macunu olmayacak, eski usul, granüll olanlardan olacak, türk kahvesi telvesi gibi oluyor ya hani, dişlerinizi fırçaladıktan sonra patlayan şeker gibi dilinizin üstünde kalıyor, o işte)
 3. Su ısıtıcısı (kettle)
 4. Bir iki litre su (şebeke suyu)
 5. Kova ya da leğen (maskenin sığabileceği büyüklükte, ne büyük, ne küçük)

Yapılışı:

 1. Maskemiz kova ya da leğenin içinde tamamen suyun içine gömülecek kadar miktarda suyu (önceden maskeyi kovaya/leğene atın, içine suyu doldurmaya başlayın, maske tamamen suyun altında kalınca durun, işte ihtiyacınız olan miktar), ısıtıcınızı kullanarak ısıtmaya başlayın. Kaynamaya başlamadan ısıtıcıyı kapatın. Önemli Not: Su kaynamamalıdır, yoksa maskeye zarar verebilir. Sadece elimizi içine daldırabileceğimiz kadar sıcak olmalı. Bırakın bu şekilde 10 dakika beklesin. Güzel olur, mis olur deyip kovanın/leğenin içine deterjan vs atmayın.
 2. Beklediktan sonra maskeyi çıkarın, bir bezle fazla suyunu silin.
 3. Diş macununu alıp, maskenin özellikle sararmış olan kısımlarına uygulayın. Elinizi korkak alıştırmayın, iyice sürün. 
 4. Macunladığınız dalış maskenizi bir havlunun üzerinde 5 dakika kurumaya bırakın. 
 5. Maskeniz kururken, kullandığınız kaptaki suyu boşaltın, yeniden su ısıtarak kaba yeni suyu dökün. Isıttığınız suyun bir kısmını da bir spreyera (fıs fıs) koyun.
 6. Bir diş fırçası (kılları sert olmalı) kullanarak maskenizin üzerindeki diş macunu ile maskenizin sararmış yerlerini 15 dakika boyunca iyice fırçalayın.
 7. Fırçalama işlemini yaparken, 2 dakikada bir (yani toplam 7 kez) spreyerla maskenizin fırçaladığınız yerlerine sıcak su püskürtün. Önemli Not: Püskürtülen su miktarı, dalış maskenizi sadece nemlendirmeli, diş macununun akıp gitmesine sebebiyet vermemelidir. 
 8. Bu adımları uyguladıktan sonra maskenizi, içi sıcak su dolu kabınızın içine koyun ve diş fırçası yardımıyla maskenizi kabın içinde fırçalamaya devam edin.
 9. Bu işlemi, maskenizin üzerinde diş macunu kalmayıncaya kadar yapmaya devam edin. 
 10. Üçüncü kez su ısıtıp, içine diş macunu karışmış ve artık soğumuş olan suyu, yeni su ile değiştirin. 
 11. İşleme tabi tuttuğunuz maskenizi, bu suyun içinde 30 dakika bekletin, sonra kurumaya bırakın. 

Maskenizi servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun.

Yorumlar

 1. Soner Küpücü der ki:

  Müthiş…
  Bugünkerde “acaba diş macunu kullansam sararan maskem temizlenir mi?” diye düşünüyordum. Tavsiyeniz harika oldu.
  Bir de su altında maruz kalınan basınç ile ilgili sorum var ama tabi varsa ilgili bir yazınızın ya da videonuzun altında sorayım onu. :)

Fikrini söyle

*

CLOSE
CLOSE
Pin It