Şahika Ercümen Kimdir?

Şahika Ercümen, Çanakkale’’de dünyaya geldi. Şahika, Çanakkale’’de doğduğu için çok şanslı olmalıydı. Çünkü Şahika’nın Çanakkale’de yaşaması, onun hayatını değiştirecek, ona rekorlar kırdıracak ve onu çok önemli bir hastalıktan kurtaracak olan sualtı dalış sporununa başlamasına olanak sağladı.

 

Şahika Ercümen kimdir” sorusu, özellikle son yıllarda genç serbest dalgıçlar ve bu spora başlamak isteyenlerin internette en çok arama yaptığı sorgular arasında yer alıyor. Bunun sebebi, Şahika Ercümen’in serbest dalış konusunda kendisini ispat etmiş bir rol model olması. Ancak “Şahika Ercümen kimdir” sorusunun tek yanıtı bu değil.

İşte bilmediğiniz yönleriyle Şahika Ercümen.

 

Şahika Ercümen Kimdir?

16 Ocak 1985’te, Çanakkale’de dünyaya gelen Şahika Ercümen, astım hastasıydı. Bu nedenle de spor dallarıyla pek fazla ilgilenemiyordu.

Bu durum, lise yıllarına kadar böyle devam etti.

Şahika Ercümen, Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi’ni kazandığında, serbest dalış ile tanışacağından henüz haberdar değildi.

O’nun hayatını değiştirecek, derin mavi ile tanışıp, oldukça başarılı bir sporcu olmasını sağlayacak olan gün, Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi bir okul gezisine hazırlanıyordu. Ziyaret edilecek olan yer, Sulatı Sporları Kulübü’ydü.

Şahika, orada antrenman yapan sporcuları hayretle ve büyük bir konsantrasyonla izliyordu. Bunu farkeden antrenör, Şahika’ya bunu denemeyi isteyip istemediğini sordu.

Antrenman, tek bir nefes alarak yüzeyde başlıyor ve sualtında gidilebilecek en uzun yerde sonlanıyordu.

Şahika, bu antrenmana katıldı. Derin bir nefes aldı ve mucizevi bir şekilde, tüm sporcuların arasında en uzak noktaya gidebilen kişi, Şahika oldu.

Bir astım hastası olarak, kimi zaman nefes almakta zorlanan Şahika Ercümen, sualtında oldukça rahat kalabiliyordu.

Bu gezi, Şahika Ercümen için bir kilometre taşıydı. Bunun iki sebebi vardı:

Şahika, hayatını adayacağı sporu bulmuştu.

Diğer taraftan da bu spor, Şahika’nın sağlığını olumlu yönde etkilemeye başlayacak, hatta astımı yenmesine olanak sağlayacaktı.

Serbest dalış sporculuğu, Şahika Ercümen kimdir sorusuna verilecek yanıtlardan sadece bir tanesi.

Başarılı sporcu, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu, yani beslenme uzmanı.

Aynı zamanda serbest dalış dünya rekortmeni, sualtı hokeyi sporcusu, serbest dalış milli takım sporcusu, serbest dalışı başkalarına da öğreten bir eğitmen, televizyon programcısı ve konuşmacı (başarı ve motivasyon konularında).

Ana dilinin dışında Almanca ve İngilizce biliyor.

1998 yılından günümüze kadar serbest dalış ile ilgili yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda yüzün üzerinde rekoru madalyası var.

KARİYERİ

2002 – Çanakkale Yılın Sporcusu Ödülü

2003 – 400 metre ve 800 metre B Grubu Paletli Yüzmede Türkiye Şampiyonluğu, Sualtı Navigasyonu Türkiye Şampiyonluğu, Serbest Dalış Takımı ile Türkiye Şampiyonluğu

2004 – Serbest Dalış Takımı ile Türkiye Şampiyonluğu

2005 – Serbest Dalış Takımı ile Türkiye Şampiyonluğu

2006 – İspanya’da düzenlenen Sebest Dalış Dünya Şampiyonası / Türkiye rekoru, Sualtı Hokeyi Takımı ile Türkiye Şampiyonluğu

2007 – ODTÜ kapalı yüzme hauvuzunda yapılan dinamik apnea kategorisinde tek nefesle 145.35 metre ile Türkiye rekoru, Sualtı Hokeyi Takımı ile Türkiye Şampiyonluğu

2008 – Türkiye Sualtı Hokeyi Milli Takımı / Avrupa Üçüncülüğü, Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa Dördüncülüğü, Serbest Dalış Takımı ile Türkiye Şampiyonluğu

2009 – Serbest Dalış Türkiye Şampiyonluğu

2010 – Türkiye rekoru ve 65 metre ile Dünya Rekoru’na en yakın derinlik

2011 – Şubat ayında Avusturya’da 110 metre serbest yatay dalış ile hem erkek hem kadın kategorisinde Buzaltı Yatay Dalış Dünya Rekoru (bu rekorla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmiş oldu), Kasım ayında Mısır/Dahab’ta sabit ağırlıkla serbest dalış kategorisinde 70 metre ile Dünya Rekoru, aynı gün paletsiz 60 metre ile farklı bir rekor

2013 – Değişken Ağırlıksız Paletsiz kategorisinde Haziran ayının ilk gününde Van Gölü’nde 61 metre ile Tatlı Su Serbest Dalış Dünya Rekoru (bu rekorun esas amacı, muazzam bir doğa olayına, endemik bir tür olan İnci Kefali’nin göçüne dikkat çekmekti. Van Gölü’nde dalış, irtifanın yüksek olmasından dolayı fizyolojik olarak oldukça zorlu bir aktivitedir.)

2014 – Temmuz ayında Antalya’da paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 91 metre ile Dünya Rekoru, bir gün sonra ise paletsiz ip destekli kategorisinde 72 metre ile Dünya Rekoru

2015 – Yılın ilk günlerinde, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Yılın Sporcusu Ödülleri‘nde 2014 senesinin sporcusu ödülü, Çanakkale Boğazı’nda Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü senesinde Majestic adlı İngiliz gemisinin 24 metre derinlikte yatan batığına dalarak çelenk bıraktı, aynı yerde Anzak Günü‘nde Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelen sporcularla dalarak tüm dünyaya barış mesajı verdi, aynı yılın haziran ayında ise Japonya’da batmış olan Osmanlı gemisi Ertuğrul için bir anma dalışı gerçekleştirdi, Antalya’da gerçekleştirilen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası’nda paletli sabit ağırlık ip destekli serbest dalış klasmanında, daha önce kendisine ait olan 70 metrelik rekoru 2 metre geçerek Türkiye rekorunu kırıp, şampiyon oldu

2016 – Ekim ayında, Kaş’ta yapılan Değişken Ağırlıklı Paletli dalış kategorisinde 110 metre ile CMAS Dünya Rekoru (Şahika Ercümen, bu rekorunu ülkemizdeki şehitlere ithaf etmiş, yüzeye ulaştığında “Şehitler İçin Tek Nefes Tek Yürek” pankartı açmış, şehit çocukları adına “Turkuazın Çocukları” isimli projeye desteğini açıklamıştır), bu rekordan iki gün sonra, 24 Ekim’de ise yine Antalya’nın Kaş ilçesi’nde 93 metre ile Değişken Ağırlıklı Paletsiz dalış kategorisinde Dünya Rekoru (Şahika Ercümen, bu rekorunu da Türkiye Cumhuriyeti’nin 93.yılına ithaf etmiştir)
Şahika Ercümen, aynı zamanda engelli kişilerin serbest dalış yapabilmelerine olanak sağlayan organizasyonlar ve yusunların tutsaklıklarına son vermek için gerçekleştirdiği aktiviteler ile de sorumluluk sahibi ve bilinçli bir sporcu olduğunu kanıtlıyor.

Şahika’nın Mavi Dünyası isimli televizyon programını sunan Ercümen, bu programda sadece dalış sporunu değil, sualtı canlılarını, bu canlıların neden korunması gerektiğini ve insanların bunu nasıl yapabileceğini anlatıyor.
Şahika Ercümen, Acun Medya’ya ait olan Survivor 2017’ye Ünlüler Takımı‘nın bir yarışmacısı olarak katılmıştır.

Referanslar: 

http://www.fanatik.com.tr/2017/01/01/survivor-sahika-ercumen-kimdir-1269880

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eahika_Erc%C3%BCmen

Tüm fotoğraflar: 

sahikaercumen.com

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It