Röportaj: Engelleri Aşan Dünya Rekortmeni Ufuk Koçak

Dalalim.com’da daha önce Ufuk Koçak’tan bahsetmiştik.

Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmeni olan Koçak, geçtiğimiz haftalarda Kaş’ta kendi kategorisinde bir dünya rekoruna adını yazdırmayı başarmıştı (rekor haberi için tıklayın).

Ufuk, çok heyecanlı, gerçekten “engelleri aşan” biri. Bu heyecanını sadece kendi içinde yaşamıyor, dünyadaki herkesle paylaşıyor.

Lafı çok uzatmadan sizlere sevgili Ufuk Koçak ile yaptığım röportajı sunuyorum.


 

Dalalım: Önce kırdığın rekordan başlayalım istersen. Bizlere hangi serbest dalış kategorisinde bu rekoru kırdığından ve dalış parametrelerinden (derinlik, süre) bahsedebilir misin?

Ufuk Koçak: Değişken ağırlık paletsiz disiplininde denememi yaptım. Zaten palet bana ters keza zaten ayakta yok uygun olmayabilir (gülüyor). Başka bir disiplinde başka bir engellenen arkadaşım 22 metre derinlik yaptığı için bende bu derinliği uygun gördüm. Bu iş büyük emek ve çaba isteyen bir iş ve böyle büyük bir sosyal misyon varken aynı derinlikte olsun istedim ve 22 metreye deneme yaptım. Bu dalış 44 saniye sürdü. Normal statik standart nefes kabiliyetim 2.10 dakika.

Ufuk-Kocak2

Dalalım: Bu rekor, sadece dalış camasını değil, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli insanları yakından ilgilendiriyor. Neler yapılabileceğini, engellerin nasıl ortadan kaldırılabileceğini görmüş oluyorlar. Bu konuda neler söylemek istersin?

Ufuk Koçak: Benim bu işe girmemdeki en büyük sebep de bu zaten. Engelli değil, engellenen olduğunu kanıtlamak. Şartlar ve koşullar uygunsa her alanda varız. Tanıyanlar çok iyi bilirler, ne dünya ne de rekor benim için önemli bir şey değil. Önemli olan farkındalık yaratabilmek ve bunu da başardığımıza inanıyorum.

Dalalım: Bu rekora nasıl hazırlandın?

Ufuk Koçak: Bu rekora, cKc Divers’dan Kaan Cindemir hocam, ağabeyim, arkadaşım, dostumun önderliğinde İzmir Karaburun’da başladım. Orada ilk başta Kaan Hocam’dan, daha sonra Rahmi Bilen ve Memo Arikok Hocam’dan eğitim aldım. Yoğun ve stresli günlerdi benim için, yeni bir deneyim ve tecrübe idi. Nefes tutmak ve baş aşağı durmak benim için yeni ve anlaşılmaz bir deneyim oldu. Ve başardım. Tabi bu işlerin altında çok büyük emekler var. Her zaman Rıza Taşkın Hocam, bu iş başladığından rekor anına kadar maddi manevi eğitim ve disiplin konusunda her zaman yanımda oldu. Eğitmenim, bana sualtı dünyasının kapısını açan babam, baba dalgıç Murat Kulakaç hep yanımda oldu. “Deniz kızı” Şahika Ercümen, rekor işinin kapılarını açtı ve bu konuda her yaptığımız projede olduğu gibi yine yanımda durdu. Bu konunun görüntülenmesinde ve su üstüne çıkmasında, bu güne kadar olduğu gibi o gün de Tahsin Ceylan’ın emeği oldu. Sorunun direk cevabı olmasa da yazdığın gibi bu rekora ben insanların büyük emeği ile hazırlandım. Ağacı yüksek gösteren dallarıdır.

 

“Umut, İnsanı Köleleştirir.”

 

Dalalım: Biraz da kişisel sorulara geçmek istiyorum. Şu anda ilham verdiğin insanlar var ve bunu
yapabiliyor olmak için önce kendi motivasyonunu sağlaman gerekiyor. Depremden sonraki zor günlerini atlatıp insanlara nasıl umut olmayı başardın?

Ufuk Koçak: Umut, insanı köleleştirir. Ben insanlara ve kendime “inat etmeyi” öğütlüyorum. Deprem, benim gerçeğim. Yaşadım. 3 gün toprak altında bekledim ama hayat devam ediyorsa hala yaşayacaksın dedim. İki ayağım kesik yaşadım. Yaşadıkça paylaştım, paylaştıkça çoğaldım. Şimdi o kadar uzun ve güçlü ayaklarım var ki gidilmeyecek yol aşılmayacak engel yok artık.

Dalalım: Bizler Ufuk Koçak’ın dalgıç yönünü biliyoruz ancak aslında ilgilendiğin başka sporlar daUfuk Kocak
var. Basketbol, tenis ve kaya tırmanışı gibi. Bize bunlardan da bahseder misin?

Ufuk Koçak: Bunlar benim için spor değil aslında yaşamak, yaşamın sanatı.
Su kayağı yapmak denizde taş sektiren bir çocuğun mutluluğu gibidir, kayaya yada dağa tırmanmak nazlı bir çocuğu yada kadını sevmek gibidir. Yelken, rüzgar sörfü susuz kaldığında rüzgar içmek gibidir. Dalış anne karnı huzuru, serbest dalış meditasyon, iç huzura yolculuk gibidir. Buradan bakıp, buradan yaşamak lazım ve bunların hepsini sadece yapmak mesele değil. Mesele gülmektir ve ben sadece bu işleri yaparken değil bunu bir “engellenen” ya da bir insana yaptırdığım, birlikte yaptığım zaman gülerim. Hep gülelim.

 

“Hayat, onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır.”

 

Dalalım: Hatta bir de dizi tecrüben oldu sanırım? Bu nasıl gelişti?

Ufuk Koçak: Dizi, belgesel, gazete haberleri, dergi kapakları inanın benim için bunlar tecrübe değil. Oynadım, oynamaya da devam edeceğim bu alanda. Ama benim için hiç biri yeni bir engellenen kardeşiyle tanışıp, çalışıp onlardan öğrenmek kadar bir tecrübe değil.

Dalalım: Yaşam tarzınla bir çok engelliye ümit verdiğin, onları heyecanlandırmayı başardığın bir gerçek. Buradan onlara ne söylemek istersin?

Ufuk Koçak: Hayat, onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır. Yeterli olur sanırım.

Dalalım: Sadece serbest dalışla değil, scuba ile de ilgileniyorsun ve Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmenisin. Şu anda bu röportajı okuyan ve dalış yapmak isteyen engelli arkadaşları nasıl bir eğitim programı bekliyor? Dalışa başlamak isterlerse sana nasıl ulaşabilirler?

Ufuk Koçak: Telefonum herkese açık, buradan da verebilirim. 05343759847. Değirmendere’de DESSAT’ın eğitmeniyim ve eğitimleri burada veriyorum. ufukkocak@yahoo.com mail adresim. Ufuk Koçak ismi ile Facebook’tayım. ufukengeltanımız Facebook sayfam ve www.engelsizufuk.com internet sitem. Dumanla, ışıkla telepati ile de ulaşın, ne varsa paylaşalım. YARİN YANAĞINDAN GAYRI PAYLAŞMAK ICIN HERŞEYİ.

Vazifeyi ihmale sürükleyen merhamet, memlekete ihanettir.. “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It