Risk

Scuba, çoğu insanın gözünde çok tehlikeli bir spor. Ancak bu, dalış yapmayan insanlar için böyle. Bir kaç dalışı olan yeni başlamış bir Open Water Diver‘dan tutun, bu işe yıllarını vermiş eğitmenlere kadar dalış yapan her dalgıç, size dalışın kontrol edilebilir risklere sahip olduğunu rahatlıkla anlatabilir. Yani dalışın fazla risk içermesi bir ön yargıdır.

Scuba, kaliteli bir eğitim alınıp, iyi ekipman kullanılıp, kurallarına uyulduğu sürece güvenli bir spordur. 1990’lı yılların ikinci yarısından beri dalış yapıyorum ve bugüne kadar 500’ün üzerinde kişiyi sualtı ile tanıştırdım. Ne ben, ne de öğrencilerimden biri tatsız bir olay yaşadık. Tam terine, hepsi ile eğlenceli, unutulmayan dalışlar yaptık.

Sualtında oluşabilecek durumlar, sualtında çözülebilir. İyi bir eğitim almak, bu nedenle önemlidir. Sualtında maskenizin yüzünüzden çıktığında yüzeye çıkmadan o maskeyi tekrar yüzünüze takarak içinde suyu tahliye etmekten, havasız kalma durumunda ne yapmanız gerektiğine kadar her bir senaryoyu eğitiminizde zaten çalışıyorsunuz. Ve aslında düşündüğünüz şeylerin var olmadığını, size en tehlikeli gelen düşüncelerin nasıl kolayca bertaraf edildiğini gördüğünüzde şaşıracak ve bana hak vereceksiniz.

Peki ya Jaws? Katil balinalar?

İnanın bana, Türkiye karasularındaki en vahşi ve zararlı canlı sizsiniz. Sualtı canlılarının atakları, birer korunma iç güdüsüdür ve siz onları tahrik etmedikçe hiç bir şey yapmazlar. Ümit Burnu’nda, okyanusun ortasında tek başınıza ve yanınızda on kilo balık etiyle dalmadığınız sürece bu bağlamda bir risk yoktur.

Her gün kullandığımız ulaşım araçlarının yarattığı potansiyel riskleri düşündüğümüzde aslında scubanın ne kadar güvenli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Suyun altında, bir çok riskten uzaktasınız. Sualtında düşüp bir yerinizi zedeleme ihtimaliniz dahi yok, suyun kaldırma kuvveti sağ olsun.

2012 DAN (Divers Alert Network) Workshop‘unda yapılan bir çalışma, maraton koşucularının daha fazla risk altında olduğunu gösterdi.

Trafik kazaları, diğer spor dallarında oluşan kazalar gibi, tabiki dalışta da bazı kazalar olabilir. Ancak iyi bir eğitim alarak ve bilinçli bir dalgıç olarak riskleri minimize etmek sizin elinizdedir.

CLOSE
CLOSE
Pin It