Neden Kuru Elbise Kullanılır?

Dalışla ilgilenen, başlamak isteyen kişilerin kafasındaki soru işaretlerinden biri de dalgıçların suyla ne kadar temas ettiğidir. Hele ki dalışa kış aylarında başlanmak isteniyorsa bu konu daha da önem kazanır. Kimse üşümek istemez, değil mi?

Genel olarak dalışta kullanılan iki çeşit elbise vardır: Islak (wet suit) ve kuru elbise (dry suit).

Islak elbise, suya ilk girdiğinizde vücudunuz ve neopren arasına su alır. Elbise vücuda tam oturduysa su sirkülasyonu olmaz. Bu nedenle zamanla vücut ısınız yardımıyla bu suyu ısıtır, sıcak kalırsınız.

Kuru elbiseler (dry suit) ise içine hiç su almaz. Elbise ve vücudunuz arasına hava basıldığı, el, ayak bilekleri ve boyun bölgesinde özel contalar bulunduğu için su, elbisenin içine giremez. Yani yüzünüzün, maske dışında kalan yerleri haricinde ıslanmazsınız.

Dalış elbiseleri hakkında detaylı bilgi için Dalış Elbiseleri sayfasına göz atmanızı tavsiye ederim.

Eğer hiç ıslanmıyorsak, üşümüyoruzdur. Eğer hiç üşümeyeceksek neden sadece kuru elbise kullanmıyoruz?

Evet, bu ilk etapta mantıklı bir soru.

En belirleyici cevap, maliyet. 

Amazon.com‘dan orta seviyede iki dalış elbisesi seçiyorum, rastgele.

Kuru elbise olarak ScubaPro Evertec. Fiyatı 1.659$

Islak elbise olarak da yine ScubaPro ScubaPro ONEFlex Steamer 5 mm Men. Fiyatı 240$

Kişiye göre değişmeyen tek gerçek bu.

Bunun dışında kimi kuru elbisenin hantal olduğu, kimi dalışlarda el ve ayak bileklerinden biraz sıktığı gibi cevaplar da veriyor. 

Çok soğuk sularda, (spesifik olalım, SSI‘a göre soğuk su 18° ve altı demek oluyor) kuru elbise kullanmak bir ihtiyaç haline geliyor. Yoksa hipotermi (vücudun aşırı ısı kaybetmesi) ile karşı karşıya gelebiliriz.

Kanada ve İzlanda gibi soğuk ülkelerde kuru elbise tercih ediliyor, bu bir zorunluluk (kanunen olmasa da iklimsel olarak).

Ancak ülkemizde durum biraz farklı. 

Türkiye’de 12 ay ıslak elbise ile dalış yapabilisiniz. 3 mm yerine 5 mm elbise seçerek, iki parça elbise kullanarak, gerekirse başlık ve eldiven takviyesi ile tüm yıl dalabilirsiniz. Zaten yaz aylarında genellikle shorty dediğimiz kol ve bacakları kısa olan ıslak elbiseler kullanılıyor.

Evet, sıcaklık elbise tercihinde belirleyici en önemli faktör. 

-Peki, yazın kuru elbise giyilir mi? 

Cevap evet. 

-Pişilir mi? 

Cevap hayır. 

İçinize tulum gibi kalın bir içlik yerine ince bir içlik giyerseniz (ya da sadece mayo/bikini) pişmezsiniz.

Kuru elbiseye bakış açımızı biraz daha derinleştirmemiz gerekiyor. Ülkemizde kuru elbise dediğimizde akıllara sadece soğuk havalar geliyor.

Aslına bakarsanız kuru elbise tam olarak üşümemek üzerine değil, ıslanmamak üzerine tasarlanmış bir elbise çeşidi. 

Dünyanın bir çok yerinde (Türkiye’de kişi başına düşen gelir düşük olduğu için bunu gözlemleyemiyor olabilir) yaz aylarında dahi kuru elbise giyen dalış eğitmenleri görebilirsiniz.

Çünkü bir dalış eğitmeni, yüksek sezonda ortalama 4 saat suda bulunuyor. Yüzeyde ya da suyun altında… Yani, ıslanıyor.

Bu insanlar, her günün sonunda buruşmuş el parmaklarına sahip olmak istemiyorlar (okuyun: Sudayken Parmaklarımız Neden Buruşur?).

Aslına bakarsanız saatlerini suda geçiren insanlar bir süre sonra su bile içmek istemez hale geliyorlar :)

Özetle, ‘kuru elbise soğuk sularda kullanılır‘ mantığı doğru, ‘sadece‘ soğuk sularda kullanıldığını düşünmek ise yanlıştır.

Siz hangi tür elbise kullanıyorsunuz?

Comments

 1. güzel paylaşım.

 2. gülşah says

  Slm ben yüzm hocasıyım havuz suyu soğuk olduğunda kurs esnasında çok kaldığımızda soğuk algınlığı çok fazla olmaya başladı. Bunun için su geçirmeyen bir mayoya mı yoksa ıslak veya kuru dalgıç elbisesine mi ihtiyacım olmalı bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler:)

  • Murat Demirağ says

   Gülşah selam,

   Sorun için teşekkürler. Bu, teknik bir soru ve cevabı için biraz yüzerlik konuşmak gerekiyor.

   Yüzme eğitmeni olduğuna göre, öğrencilerinle sudayken sadece havuzda durmadığını, senin de yüzdüğünü düşünüyorum. Soğuk olduğunda scuba dalgıçlarının kullandığı kuru ya da ıslak elbiseleri kullanmayı düşünmüş olman gayet normal.

   Ancak, bizlerin kullandığı ıslak elbisenin yapıldığı malzeme olan neopren, çok küçük hava keseciklerinden oluşuyor. Bu sayede ısı yalıtımı sağlayabiliyor. İyi, güzel, ancak suda bizleri aşırı pozitif yüzerlikli hale getiriyor; öyle ki batabilmek için kurşun ağırlıklar kullanıyoruz. “İyi ya işte, ben de yüzmek istiyorum zaten” diyorsundur şu anda muhtemelen bu cevabı okurken ancak, ıslak elbise o kadar pozitiiiiif yüzerlik sağlıyor ki, yüzmeye çalışırken dengeni kurmakta aşırı zorlanıyorsun ve hareket kabiliyetini ister istemez kısıtlıyor. Özetle, ıslak elbise yüzme için pek de kullanışlı bir alternatif değil. Kuru elbiseye gimiyorum bile, yapısı gereği ıslak elbiseden daha da zahmetli bir duruma sokabileceğini düşünüyorum seni.

   Sana tavsiyem, havuzda likra gibi bir şey kullanman. Bknz => (Sadece görsel olarak fikir vermesi açısından paylaşıyorum bu linki; gidip oradan alabilirsin anlamı çıkmasın, alibaba’yı tanımam etmem:).

   Likralar hafif olur ve hareket kabiliyetini zorlaştırmaz.

   Mayo gibi kolayca giyilip/çıkartılabilir.

   Senin için iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum.

   Görüşmek üzere.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It