Köpekbalıkları İnsanlara Neden Saldırır?

Köpekbalığı saldırılarının çoğu kıyı şeritlerinde, sığlıkta ve dik deniz yataklarında meydana gelir. Çünkü köpekbalıkları buralarda toplanır. Öncelikle bilmemiz gereken şey köpekbalıklarının, eğlenmek için ya da insanlar çok lezzetli olduğu için saldırmadıklarıdır. Köpekbalıkları, ihtiyaç duyduklarından daha düşük seviyede yağ içerdiğimizden dolayı, insanları pek de leziz bulmaz. Bu nedenle “doğuştan insan yiyici” değillerdir. Bakmayın siz Jaws serisine.

Köpekbalıkları Neden İnsanlara Saldırır

Image courtesy of Geerati at FreeDigitalPhotos.net

Saldırıların hemen hiç biri doğal olmayan bir saldırganlıktan kaynaklanmaz. İnsanlar, köpekbalıklarının bölgesine (deniz ve okyanuslar) girdiklerinde, köpekbalıkları da kendine ait olduğunu bildikleri bu bölgede haliyle yiyecek arıyor olabiliyorlar. Sen de ben de evimizde yiyecek arıyoruz ya bazen mutfağa gidip hani, o misal. Köpekbalıkları da bölgelerinde gezinirken, onların gözüne çekici (hareketli, rengarenk mayolu, bikinili bizler) görünen “potansiyel yiyecekleri” ararlar. Doğal olarak bu durum, köpekbalığı için bölgedeki insanların tipik bir yemek olup olmadığını kontrol etme, bizim içinse ısırılma ihtimalini arttırır.

Temel olarak, köpekbalıkları insanları doğal bir avla karıştırır. Bu tür saldırılara maruz kalmış olan sörfçüler, neden köpek balığı saldırılarının kurbanı oldukları hakkında bize bazı ipuçları veriyorlar: köpekbalığı alttan baktığında, sörf tahtasında kollarını uzatmış dalga bekleyen sörfçü abinin siluetini, bir kaplumbağa, deniz aslanı veya diğer bir yaygın av gibi görüyor ve saldırıya hazırlanıyor.

Köpekbalıkları Neden İnsanlara Saldırıyor Peki?

Bazı bilim adamları, köpekbalıklarının insanları av olarak görmediklerini ve özellikle aramadıklarını, köpekbalıklarının insanları fok ya da deniz aslanları gibi bazı deniz canlılarıyla karıştırdıklarını düşünüyorlar. Bu varsayım, sörfçülere yapılan Büyük Beyaz Köpekbalığı saldırılarının analizi sonucu ortaya çıkmış durumda. Köpekbalığı aşağıdan bakıyor ve sörfçü arkadaşlarımızı bir deniz aslanına benzetiyor. Makul…

Köpekbalıkları İnsanlara Neden Saldırır

Image courtesy of suwatpo at FreeDigitalPhotos.net

Diğer taraftan, Büyük Beyaz Köpekbalıklarının görsel kabiliyetleri bu teoriye ters düşüyor. Çünkü Büyük Beyaz Köpekbalıkları, olağanüstü bir görüş sistemine sahip. Bu nedenle yukarıdaki teori, Büyük Beyaz Köpekbalığı söz konusu olduğunda pek de olası görünmüyor. Hatta, kıyıda gerçekleşen köpekbalığı saldırılarını hiç açıklamıyor.

Bir diğer teori de, köpekbalıklarının sahip oldukları hassas duyuların, kas hareketlerimize ait elektiriksel uyarıları tespit edebildiğini söylüyor. Bu uyarılar da köpekbalıklarında “tadına bakma” ilgisi yaratıyor.

Farklı bazı teoriler ise köpekbalıklarının doğası gereği meraklı olduğunu ve “insanlardan küçük bir parça almanın” bu merakı giderdiği fikrini savunuyor.

Bu açıklamanın kaynağında, çoğu köpekbalığı saldırısında, ani bir ısırma sonrası balığın yüzererek uzaklaşması, geri gelip saldırısına devam etmemesi yatıyor. Bu davranış biçimi, köpekbalığı saldırısına uğramış olan insanlar için doğru olarak nitelendirilebilir. Çünkü genellikle köpekbalığı saldırısına maruz kalmış olan insanlar, saldırı sonrası kıyıya yüzüp, kendini kurtarma şansı bulabiliyor.

Saldırı Türleri

Saldırılar, kışkırtılmış ve kışkırtılmamış olarak ikiye ayrılabilir. Kışkırtılmış saldırılar, insanların köpekbalığına dokunması ya da zarar vermesi/vermeye çalışmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da her canlı gibi köpekbalığı da kendisini rahatsız eden şeyden (bu durumda insan oluyor) kendini korumaya çalışır. Kışkırtılmış saldırılar oldukça nadir gerçekleşir (senede bir kez). Daha sık gerçekleşen saldırı türü kışkırtılmamış saldırılardır. Bu durumda köpekbalıkları üç farklı şekilde saldırır:

Köpekbalığı Saldırılarının Nedenleri

Image courtesy of watiporn at FreeDigitalPhotos.net

Vur-Kaç

Bu durum, plajların yakınlarında, köpekbalığı yemek arıyorsa gerçekleşir. İnsanların hareketleri ve sörf tahtaları benzeri objeler, köpekbalığının insanları avına benzetmesine yol açar. Bunun sonucunda köpekbalığı insana yaklaşır, ısırır ve bu ısırık sonrası insanın, yiyecek listesinde yer almadığını anladıktan sonra olay yerinden uzaklaşır. Bu “kazaya” maruz kalan arkadaşımız çoğunlukla ikinci derecede bacak/kol yaralanmalarıyla bu saldırıyı atlatır ve ölüm riski oldukça azdır.

Sürpriz Saldırılar

Bu tip saldırılarda kazazede ve köpekbalığı derin sulardatır ve kazazede köpekbalığının varlığını farketmez. Köpekbalığı, insanı avıyla karıştırır ve uzaklaşmadan önce birkaç kez kez ısırır ya da uzaklaşmayı bile düşünmeden saldırısına devam eder. Malesef bu saldırılar, ölümcül olabilecek kritik yaralanmalarla sonlanır.

Vur ve Isır

Bu durumda, köpekbalığı kişiyi çevreler ve onu yakalamadan önce başıyla veya vücuduyla kişiye vurur. Kazazede ağır yaralanabilir ve bazen de ölebilir.

 

Kaynak: sharks-world.com

Summary
Köpekbalıkları İnsanlara Neden Saldırır?
Article Name
Köpekbalıkları İnsanlara Neden Saldırır?
Description
Köpekbalıklarının insanlara saldırmasının altında ne gibi nedenler var?
Author

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It