Kaş’tan Sokar Balığı Festivali

Kaş’ta bu yıl ilki düzenlenen Sokar Balığı Festivali büyük ilgi gördü. Festival dahilinde gelen konuklara sokar balığı hakkında bilgi sunuldu ve yemek olarak balık verildi.

Sokar Balığı Festivali, Akdeniz Üniversitesi, Kaş Belediyesi ve Kaymakamlığı ile World Wide Fund for Nature (WWF) işbirliğinde gerçekleştirildi. eski Kaş Yat Limanı, ilki yapılan bu festivale ev sahipliği yaptı. Festivale Kaş Kaymakamı, Belediye Başkanı, WWF Türkiye Koruma Direktörü ile Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden isimler ile bazı sivil toplum kuruluşları ve balıkçılar katıldı. Festival sırasında yörede tatil yapan yerli ve yabancı turistler ile Kaş yerlileri de festivale oldukça ilgi gösterdi. 

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ise, “Kaş’ta gelecek nesillere suyun altında orfoz, lahoz sürülerinin olduğu bir doğa bırakmak istiyoruz. Kaş’a dalış için gelen sualtı tutkunları, Kızıldeniz’de olduğu gibi muhteşem balık sürüleri, deniz canlıları görsün istiyoruz. Sokarı tüketelim ama orfoza, lahoza dokunmayalım. Bu nedenle bugün Sokar Festivali düzenliyoruz” diye konuştu.

WWF Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem, konuşmasında şu noktalara değindi:

Dünyanın ve Türkiye’nin önemli dalış merkezlerinden biri olan Kaş, zengin tarihi mirasının yanında eşsiz sualtı güzellikleri de sunuyor. Bu sualtı hazinesi her yıl Kaş’ta binlerce turisti ağırlıyor. 2014- 2017 yılları arasında Kaş’ta sürdürdüğümüz projeyle sürdürülebilir turizm ve balıkçılığa odaklandık. Doğa dostu turizmin teşvik edilmesi, sürdürülebilir balıkçılık konusunda çalışmalara devem edeceğiz. Bu nedenle WWF Türkiye olarak başlattığımız küçük ölçekli balıkçılık projemize Kaş’ı da dahil ettik. Bu proje 2022 yılına kadar Kaş’ta devam edecek. Sokar Festivali ile Kaşlı balıkçıların yıllardır yakaladığı, Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’de yayılım gösteren sokar balığının gıda kaynağı olarak insanlar tarafından daha çok tanınmasını, daha çok tüketilmesini hedefliyoruz.

 
Sokar Balığı Festivali esnasında tava ve ızgaralarda pişirilmiş bol miktarda sokar balığı, ziyaretçilere sunuldu.

Kaynak: hurriyet.com.tr/kasta-sokar-baligi-festivali-yapildi-40912026

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It