İskenderun’da Karaya Vuran Uzun Balina

Hatay’ın Limak Port İskenderun Limanı’nda karaya vuran 12.2 metrelik balina yavrusu, bu özel ve gizemli türün hala bölgemiz sularında olduğuna kanıt olarak sevindirdi, ancak bu karşılaşmanın ölümle sonuçlanmasıyla üzdü.

Dünyanın en büyük ikinci balinası olan ve nesli tükenmekte olan türler arasına giren Uzun Balina (Balaenopteraphysalus), Doğu Akdeniz’de nadir olarak görülen bir tür.

Yaydığı kötü koku sebebiyle liman işçileri tarafından farkedilen Uzun Balina, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından incelendikten sonra bir vinç ile denizden çıkarıldı ve bir tıra yüklendi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi fakültesine incelenmek üzere gönderilen Uzun Balina, sonrasında burada gömülecek.


 
İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, Uzun Balina ile ilgili şunları söyledi:

“135-140 yıla kadar yaşadığı tahmin edilen ve 27 metre boya ulaştığı bilinen bu deniz memelisinin dünya genelinde kutupsal iklimden, tropikal iklime kadar tüm okyanuslarda yaşamlarını sürdürürken nadir de olsa Akdeniz’de görüldüğü biliniyor.”

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It