Hayalet Dalgıçlar: Yok Artık!

Yıllar önce batırılmış bir savaş gemisine daldığınızı düşünün. Batan bu gemide boğularak yaşamını yitiren onlarca askeri ve çaresizliklerini gözünüzün önüne getirin. Deniz tabanına doğru süzülen savaş gemisi, bir çok yaşanmışlığıyla beraber gözlerden kayboluyor.

Foto: www.disclose.tv

Bu trajik savaş anısından yıllar sonra siz bu batığa doğru palet atıyorsunuz.Batıkla ilgili çok fazla şey duyuyor, ancak önemsemiyor, çünkü böyle şeylerin olabileceğine inanmıyorsunuz.

Batığa yaklaştıkça bir gemi motorunun çalışma sesini duyuyorsunuz.Yüzeydeki dalış teknelerinin motor sesidir” deyip, dalışınıza buddynizle beraber devam ediyorsunuz.

İki dakika geçmeden bilmediğiniz bir dilde tartışan insanların seslerini duyuyor, çığlıklarını işitiyorsunuz. İçinizden “Hadi canım!!” demenize ramak kala ikinci dünya savaşından kalma yırtık pırtık üniformalı bir askerin, batığın güvertesinden size el salladığını görüyor ve çığlıklarla yüzeye çıkıyorsunuz.

Gerçeklikten çok uzak görünse de Amerika’da bunun için kurulmuş bir topluluk var: Paranormal Divers.

Florida’daki bu adamların işleri “sualtı hayaletlerini” incelemek ve bu fenomenin kendilerince hak ettiği noktaya gelmesini sağlamak.

mysteriousuniverse.org‘daki yazısında Christy Gordon, bu konuya değinmiş. Günümüz dalgıçlarının sualtı hayaletleriyle ilgili hikayelerine yer verilmiş.

İlk Sualtı Hayaleti Fotoğrafı

Sular altında kalmış bir mağarada, 40 metrede çekilen bu fotoğrafta maskesini işaret eden bir dalgıcın olduğu iddia ediliyor. Yıllardır bu mağaranın dibinden geldiği söylenen çığlıklar üzerine araştırma yapan grup, araştırma dalışında bu fotoğrafı çekiyor.

Foto: paranormaldivers.com

Foto: paranormaldivers.com

ParanormalDivers.com’da, bu fotoğrafın çekildiği dalış ile ilgili yorum şöyle:

“Zamanında bir dalgıcın öldüğünü bildiğimiz noktanın tam üzerindeyken, kameralarımızı çığlıkların geldiği karanlık suya doğru çevirdik.” diyor ve ekliyor: “Bu, tamamen gerçektir ve ilk sualtı hayalet fotoğrafıdır.”

Hayalet Makineler

Foto: www.warhistoryonline.com

Sualtı hayaleti” dendiği anda akla ilk gelen dalış noktası “Truck Lagoon.” Birebir Türkçesi “Kamyon Göleti.

Bu dalış noktası, 1944 yılında Amerika ve Japonya arasında geçen büyük bir savaşın izlerini taşıyor. Bölgede yaklaşık 60 gemi ve 275 uçak sulara gömülmüş. 

Bu yaşlı batıkların hala çalıştığına/çalıştırıldığına inan çok fazla dalgıç var.

Bu söylentilerin göbeğinde Japon Hoki Maru batığı duruyor. Hoki Maru, savaşta askeri kamyon taşıyan bir kargo gemisiymiş ve Amerikalılar tarafından batırılmış.

Gemi, halen kargosuyla birlikte deniz tabanında yatıyor.

Yüzeyde tekne yokken bu kamyonlardan ve batığın motor odasından sesler geldiği yönünde ihbarlar yer alıyor.

Kaybolan Dalgıçlar

Sualtı hayaletleri fenomeninin bir diğer güçlü öğesi sualtında görünüp, akabinde kaybolan hayalet dalgıçlar.

Geçen yıl (2012), Santa Rosa, Kaliforniya’daki lokal bir kara delikte (blue hole) dalış yapan scuba eğitmenleri, pembe tüplü bir dalgıcın, kara deliğin dibinde gezdiğini görmüşler.

Ancak alçalmaya devam ettiklerinde bu dalgıç ortadan kaybolmuş.

2007 yılında Toronta Sun isimli gazetede bir başka benzer haber yer alıyor:

Grenada’da (Karayipler’de bir ülke) bir grup dalgıç, maceralı dalışlarından sonra aldıkları notları karşılaştırmak için dalış teknelerine geri döndü. Bir dalgıç, diğerlerine “beyaz gömlekli dalgıcı görüp görmediklerini” sordu.

Grup, önce bunun bir şaka olduğunu düşündü. Ancak soruyu soran adam, birini gördüğü konusunda ısrar etti.

“Beyaz bir gömlek giyiyordu ve tüpü vardı. Bana el salladı”

Bu iddia üzerine dalış teknesindeki görevliler acil bir sayım yaptı. Ancak teknede eksik yoktu. Bunun yanı sıra, bölgede başka dalış teknesi de bulunmuyordu.

Bu gizem asla çözülemedi.

Bütün Hayalet Dalgıçlar Kaybolmuyor!

Foto: paranormaldivers.com

Bir diğer olay, scubaboard.com isimli forumda ortaya çıktı. 12 Ekim 2012’de geçen tartışmada, cloudflint lakaplı kullanıcı şöyle bir olay anlatıyor:

“Bir dostum, yakın arkadaşının cenazesinden hemen sonra batık dalışı yapmaya gitti. Çapa zincirine tutunup, batığa doğru ilerlerken, ölen arkadaşının batığın güvertesinden kendisine yavaşça el salladığını görmüş. Alçalmaya ve arkadaşına doğru ilerlemiş. Tahmininin aksine, kendisine el sallayan ‘arkadaşı’ kaybolmamış ve el sallamaya devam etmiş. Bunun üzerine dalışı hemen bitirmiş ve korkudan çıldırmış”

İnsanlar var olduğu sürece böyle iddiaların olacağı aşikar.

Halüsinasyon olabilir mi? Belki. Genellikle bilinç altımız bizlere çok büyük oyunlar oynuyor.

Hayalet Deneyi

Bu konuyu uzun süredir araştırıyordum. Açıkçası bu hayalet hikayelerine inandığımdan değil, tam tersi insanların neden böyle düşündüğünü tahminleyebilmek için. 

Deneyimde bana yakın olan bir kaç dalgıç ve eğitmen arkadaşımla beraber yaptığım bir dalışımda, “bu dalış bölgesine yıllardır dalıyorum ve mor renkli, sarı yüzgeçli büyük balıklar görüyorum” dedim.

Ne olduğunu tahmin edin…

5 kişiden 3’ü dalıştan sonra bu balığı görmüş olabileceklerini söylediler. Aslında böyle bir balığı hayatımda hiç görmemiştim.

Sonrasında şöyle düşündüm. “Dünyada sadece bu dalış noktasında görülebilen, mor gövdeli, sarı yüzgeçli ve yüzü insana benzeyen balıklar olduğu iddiasını yaysam, bahsettiğim deneydeki gibi dalışlar yaptırsam ve bu bölgede bulunan bir dalış merkezim olsa?”

Galiba güzel paralar kazanabilirdim.

Siz sualtı hayaletleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar:

http://mysteriousuniverse.org/2013/07/sunken-spirits-divers-share-true-tales-of-underwater-ghosts/

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It