Gökhan Türe’yi Kaybettik

Gokhan Ture

Foto: www.evrensel.net

Doğa tutkunu ve Türkiye’de sualtı araştırması konusunda ilklere imza atmış olan Gökhan Türe, 52 yaşında tedavisinin yapıldığı İstanbul GATA’da kansere yenik düştü. Uzun süredir bu hastalıkla mücadele eden Türe’nin cenazesi 12 Mayıs Pazartesi günü memleketi Tekirdağ’da toprağa verilecek.

Gökhan Türe Kimdir?

ODTÜ Sualtı Araştırmaları Topluluğu‘nun fikir babası ve ODTÜ-SAT kurucularından biri olan Gökhan Türe, ülkemizde sualtı araştırmasını görev edinen pek çok dernek ve projenin hayata geçirilmesinde büyük rol oynadı. Bunlar arasında Batık Araştırma Grubu (BAG), Sualtı Arkeolojisi Araştırma Grubu (SAAG), Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG), Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) ve Mağara Dalışı ve Araştırmaları Grubu (MADAG) yer alıyor.

Gökhan Türe, sadece sualtı ile değil, doğa ile ilgili tüm konularda aktif roller üstlenmişti. Likya Kuş Gözlem Topluluğu (LİKKUŞ) da Türe’nin parmak izlerini taşıyor.

www.evrensel.net‘in haberine göre, Sualtı Araştırma Derneği (SAD) başkanı Cem Orkun Kıraç, Gökhan Türe için şunları söyledi:

Gökhan bizim için bir ışık kaynağıydı. Türkiye’deki doğa koruma çabalarının öncülüğünü yapanların başında geliyordu. Özellikle 1984-1987 arasında Dalyan’da deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarının korunmasına yönelik ilk girişimlerin gizli kahramanıydı. Bu girişimlerin ardından Türkiye caretta carettaların varlığını öğrendi. Dünyada Akdeniz foklarının korunmasına yönelik ilk topluluk yine onun girişimleriyle oluştu. Öngörüleri çok büyük öncülük yaptı .

Ölüm döşeğindeyken bile bana yapacaklarını anlatmıştı. Onun yarattığı farkındalık hepimizin bakışını değiştirdi. Yıllar önce hepimiz zıpkınla balık avlıyorduk. Bir gün avladığımız balıkların fotoğraflarını Gökhan’a gösterirken bana ‘artık bunları bırakalım. Sen avladığın balıkların fotoğrafları yerine dalarak görüntüsünü avladığın balıkların fotoğraflarını göstermelisin’ dedi. Görüntü avcılığı kavramını bulan da oydu. Teknik dalış konusundaki girişimleri bir yana Türkiye’de sualtı konusunda hepimiz bir yana Gökhan bir yanaydı.

Yaptıkları çalışmaların, ileride yapılacak olan çalışmalara ilham kaynağı olmasını diliyor, bu doğa severliğin gelecek nesillere de yansımasında motivasyon kanyağı olmasını umuyorum.

Bizlere doğa bilincini aşıladığın için teşekkürler…

Huzur içinde yat Gökhan Türe.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It