İlk Seviye

Daha önce deneme dalışı yaptınız ve tadı damağınızda kaldı. Ya da “deneyecek bir şey yok, bu benim olayım” dediniz, dalış merkezinizi buldunuz, eğitmeninizle tanıştınız. Bir dalış merkezinde karşılaşacağınız giriş seviyesi (bir scuba sertifikası almamış, hiç bir şey bilmeyen ya da en fazla deneme dalışı yapmış arkadaşlar için) bağlı bulunduğu sisteme göre değişiklik gösterebilir (Open Water Diver, 1* Dalgıç vb).

Bir dalış kursu, genel olarak üç bölümden oluşur.

1- Akademik Çalışmalar

Akademik çalışmalar, dalgıç adayının teorik bilgisinin inşa edildiği dönemdir. Ekipman, ekipman kullanımı, vücudumuz ve sualtı dünyası gibi bölümlerden oluşan bir süreçtir. Öğrencilerin zaman yönetimine göre iki şekilde yapılabilir.

a- Sınıfta Ders

Eğitmen, öğrencilerine sunum yapar. Yaklaşık olarak 10 saatlik bir süreçtir. Genellikle 3 gün, günde 2-3 saatlik periyotlarla akademik çalışmalar tamamlanmış olur. Eğitmen, en sonda  bir final sınavı yapar. Sınıfta dersin avantajı, sınıf ortamı genellikle dalış merkezinde olduğu için eğitmenin her türlü yardımcı ekipmanı kullanabilmesidir. Projektör, whiteboard ve diğer yardımcı öğelerin dışında, en önemlisi öğrencinin, ekipmanla daha bu aşamada tanışmasıdır. Eğitimin geri kalanı için büyük avantaj sağlar.

b- Self Study (Evde Çalışma)

Zamanı olmayan öğrenciler için idealdir. Eğitmen, öğrenciye bir dalış kitabı ve bağlı bulunduğu sistemde varsa DVD’sini verir. Öğrenci, evinde, ofisinde, istediği yer ve zamanda kitabı okur, DVD’yi izler ve kitaptaki bölüm sonu sorularını kendi yapar. Kitap ve DVD bitirildiğinde öğrenci ile eğitmen tekrar bir araya gelir. Varsa quizlerdeki yanlış/boş bırakılmış sorular gözden geçirilir. Son olarak eğitmen, öğrenciye bir final sınavı yapar. Self study sisteminin avantajı, zaman yönetimidir. Sınıf içi zamanı düşürüp, sualtında geçirilecek zamana odaklanılır. Bunun yanında öğrenci, bilgi bombardımanı yerine kendi istediği zamanlarda dersine çalışır. Unutulmamlıdır ki en iyi ders, alınmaya hazır olduğunda öğrenilir.

2- Sınırlı Su Dalışları

5 metreyi geçmeyen ilk dalışlara denir. Hatta ilk dalış 1,5 metrede yaptırılır. Bu, henüz temel becerileri öğrenmemiş olan dalgıç adayının psikolojik ve fiziksel rahatlık ve güvenliği için idealdir. Sınırlı su dalışları havuzda ya da havuz şartlarını andıran (görüş gibi) denizde yapılabilir. Bu dalışlarda, bir dalgıcın karşılaşabileceği bazı durumların birer simülasyonu yapılır. Dalışta maskem su alırsa yüzeye çıkmadan nasıl temizlerim?” gibi sorulara yanıt bulunan dalışlardır. Eğitmen, dalış öncesi brifinginde o dalışta hangi beceriyi yaptıracağını anlatır. Dalışta da bu becerileri önce eğitmen yapar, sonra öğrencisinden ister.

3- Açık Deniz Dalışları

Açık deniz dalışları, sınırlı su dalışlarındaki becerilerin bir kısmının daha derinde (5 metreden daha derin) yapılmasıdır. Tek fark, açık deniz dalışlarında eğitmenin beceriyi yapmaması, işaretini gösterip direk öğrenciden istemesidir.

Daha önce tüm beceriler sınırlı su dalışlarında tamamlanmıştır.

Bu nedenle açık deniz dalışlarında eğitmenin artık beceriyi yapmaması, direk öğrenciden istemesi negatif bir durum yaratmaz. Aksine, öğrencinin bu beceriyi açık denizde de yapabiliyor olması hem yaptığı beceriyi daha da keskin hale getirir, hem de kendine güveni artmış olur.

Akademik çalışmalar, sınırlı su ve açık deniz dalışlarının tamamı bitirilip, öğrenci kayıt dosyasındaki belgeler tamamlanıp, imzalandıktan sonra artık bir dalgıç olmuş olursunuz. Sertifika formunuz dalış merkeziniz tarafından doldurulur ve bağlı bulunan dalış sistemine girilir. Sertifikanız, en kısa zamanda dalış merkezinize gelir ve merkeziniz tarafından size teslim edilir ya da direk size gönderilir.

Bir ilk dalgıç olarak, bir dalış eşi (buddy) ile 18 metreye kadar dalışlarınızı yapabilirsiniz.

CLOSE
CLOSE
Pin It