İleri Eğitim

Artık bir sualtı dünyasına ilk adımınızı attınız. 18 metreye yaptığınız dalışlardan büyük keyif alıyorsunuz ancak dalışta ilerlemek istiyorsunuz. Bir çok dalış sistemi, bizlere sınırsız olanaklar sunuyor.

Bazı dalış sistemleri ikinci seviye olarak size bir kurs sunarlar.

Örneğin PADI’de, dalışa devam etmek istediğinizde sizi Advanced Open Water Diver Kursu karşılar. Bu kursda belli başlı uzmanlıklarda dalışlar yapmanız istenir. Derin Dalış, Gece Dalışı, Sualtı Navigasyonu ve Hassas Yüzerlik gibi…

Ya da CMAS’ta dalış maceranıza 2* Kursu ile devam edersiniz.

SSI ve NASDS gibi sistemlerde ise kendinizi alacağınızı uzmanlık kurslarıyla geliştirebilir ve edindiğiniz uzmanlık ve dalış tecrübeleri toplamında sonraki seviyelere geçebilirsiniz.

Uzmanlık Nedir?

Uzmanlıklar, dalgıçların ilgisini çeken ve ilerlemek istediği yolu çizen kurslardır. Örneğin, bir giriş seviyesindesiniz ve ilerlemek istiyorsunuz. Sualtında denge konusunda uzman olup, sualtında daha dengeli yüzmek, BCD’nizi daha efektif kullanmak, kontrollü alçalmak ve yükselmek, bunların sonucu olarak daha az hava harcayarak daha uzun dip zamanı yapmak istiyorsanız size  Perfect Buoyancy (Mükemmel Yüzerlik – sistemler arası isim farklılıkları bulunur) uzmanlığını tavsiye ediyorum.

Perfect Buoyancy, genellikle bir günde bitirebileceğiniz bir kurs. 1 saatlik teorik eğitim ve kısa bir final sınavının ardından iki açık deniz dalışı ile tamamlayabileceğiniz bu uzmanlık, size daha ileri kurslar için kredi sağlarlar.

Popüler ve Tavsiye Ettiğim Uzmanlıklar

Perfect Buoyancy: Her Open Water Diver/1* olan dalgıca direk tavsiye ettiğim uzmanlıktır. BCD kullanımı, doğru ağırlık seçme teknikleri, kontrollü alçalma ve yükselmenin öğrenildiği iki açık deniz dalışı ile bitirilebilir. Çok keyifli ve yararlı bir uzmanlıktır. Eğitim bittiği anda dahi dalışınızı pozitif yönde etkiler. Daha az hava harcayan, daha rahat, kendine güvenen, sualtında dengesini sağlayabilen bir dalgıç yaratır.

Sualtı Navigasyon: Dalışa her başlayan kişi, dalış liderlerinin dönüş yolunda kıyıyı/tekneyi nasıl bulduklarını merak ederler. Bu uzmanlıkta, sualtında pusula kullanımı, mesafe ölçme teknikleri ve doğal navigasyon öğrenilir. Dalış liderlerinin gizemi bu kursta yok olmuş olur.

Derin Dalış: Renklerden sadece gri ve tonlarının kaldığı, regülatörünüzden soluduğunuz havanın yoğunluğunun hissedildiği dalışlar. Artık 18 metreye kadar değil, maksimum 40 metreye kadar dalışlar yapmak istiyorsanız almak isteyeceğiniz uzmanlıktır. Tecrübe gerektirdiği için eğitmen insiyatif kullanabilir.

Gece Dalışı: En popüler ve merak edilen uzmanlıklardan biridir. Eğitmeniniz ile iki gece dalışı yaparak kazanabileceğiniz bu seviye ile diğer uzmanlıklarınızı birleştirmek mümkündür. Örneğin gece ve derin dalışınız varsa 30 metreye bir gece dalışı yapabilirsiniz. Gece, çok farklı bir kültürdür. Avcıların saha çıktığı, gündüz hiç bir dalışta göremeyeceğiniz canlıların çevrenizde yüzdüğü dalışlardır. “Gece dalışında önünüzü nasıl görüyorsunuz?” sorusuna yanıt olarak sualtı fenerlerimiz çok güçlüdür ve 10 kişilik bir grupla daldığınızda ışıktan sualtı panayır yerine bile dönebilir. Hatta ay ışığı var ise sualtı neredeyse fener kullanmanıza gerek kalmayacakmış gibi aydınlık olur.

Diver Stress & Rescue: Özel bir uzmanlıktır. Bazı dalış sistemlerinde uzmanlık yerine Open Water Diver/1* gibi komple kurs olarak farklı isimlerle karşımıza çıkar. Diğer uzmanlıklardan daha uzun sürer ve biraz dayanıklılık gerektirir. Sualtı ve üstünde stresli ve panik dalgıca müdehale, sualtında kayıp dalgıç arama ve bulunan baygın dalgıcı yüzeye çıkarma teknikleri, yüzeyde suni solunum ve kazazedeyi kıyıya/tekneye çıkarma tekniklerinin öğretildiği, geniş kapsamlı bir uzmanlıktır. Hemen hemen tüm dalış sistemlerinde sonraki adımlar için zorunluluktur.

Bu uzmanlıklara ek olarak Sualtı Fotoğrafçılığı, Nitrox, Arama ve Çıkarma, Kuru Elbise ve Tekne Dalışı gibi alternatiflerin de eğitimini alabilirsiniz. Hatta ülkemizde mümkün olmasa da Shark Dive ve Ice Dive gibi extrem uzmanlıklar da bulunmaktadır.

Neden Uzmanlık Eğitimi Almalıyım?

Alacağınız her bir uzmanlık eğitiminde daha fazla şey öğrenmiş olacaksınız. Ve ne kadar çok ve farklı şey öğrenirseniz, o kadar donanımınız ve kendine güveniniz oluışur. Bu da daha güvenli, keyifli ve konforlu dalışlar  yapmanıza olanak sağlar.

Profesyonel Seviyeler

Her dalış sisteminin belirli bir kariyer yolu bulunur.

Yukarıda bahsettiğim amatör seviyeleri tamamlayan dalgıçlar, bir dalış profesyoneli olmak istiyorlarsa almaları gereken ileri kurslar bulunur.

Bu kurslar sonucunda dalış lideri, asistan eğitmen veya eğitmen olabilirsiniz.

Hemen hemen tüm dalış sistemlerinde eğitmenliklerin de seviyeleri vardır.

En üst seviyedeki eğitmenler, her seviyeden dalgıç yetiştirebilirler gibi düşünebilirsiniz.

CLOSE
CLOSE
Pin It