Deneme Dalışı

Bana göre deneme dalışı (Try Scuba Diving ya da Discovery Diving) yapmak isteyen insanlar ikiye ayrılıyor:

1- Haftasonu aktivitesi olarak deneme dalışı
Dalgıçlar aleminin “ziyaretçileri” olan bu grup, “hadi hafta sonu Murat’ın yanına gidelim, bizi zaman bulursa daldırsın, dalış sonrası da birer bira içer, döneriz” mantığında olur. Birincil hedef sualtını görmek, bir şeyleri denemek değil de, güzel bir pazar günü geçirmektir. Bu grubun yabancı turist versiyonları güneyde bulunur, güneydeki dalış teknelerimizi bolca ziyaret ederler.

 

2- Dalış yapmak için deneme dalışı
Bu ikinci grup, sadece “eğlenceye” değil, “sualtında eğlenceye” ve keşfetmeye önem verir. Eğer her şeyin yolunda gittiğini görürlerse “biz deneyeceğimizi denedik hocam, önümüzdeki hafta artık kursa başlayalım” derler.
Deneme dalışında, kişi sualtı dünyasını, ekipmanı ve “sualtında kendisini” keşfeder. Scuba ile ilgili hiç bir şey bilmeyen biri dahi bu programa rahatlıkla katılabilir, hatta zaten bu program onlar için vardır.
Yarım saatlik bir brifingin ardından dalış lideri ile suya girilir. Kıyıdan/tekneden suya giriş yapılabilir.

Bir çok global dalış sisteminin standardına göre deneme dalışı yapabilmek için minimum yaş 10’dur. Yaklaşık olarak 20 dakika süren deneme dalışında maksimum derinlik 12 metredir (10-12 yaş arası için 6 metredir). Genelde eğitmen bir ya da iki deneme dalgıcıyla suya girer, ancak genellikle standartlara göre eğitmen 4 kişiye kadar deneme dalışı yaptırabilir.

Eğitmeninizin brifingini dikkatle dinlemenizi, kafanıza takılan bir nokta olduğunda çekinmeden sormanızı tavsiye ederim.
Özellikle turistik bölgelerde deneme dalışında sualtı fotoğrafı çekilmesi oldukça yaygındır. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz, çünkü hayatınızda yaptığınız ilk scuba dalışını hiç bir zaman unutamayacağınızın garantisini verebilirim.
CLOSE
CLOSE
Pin It