EĞİTİM

Scuba, bilinçli yapıldığı sürece son derece keyifli ve emniyetli bir spordur. Doğru bilgi, deneyim, beceri ve ekipmana sahip olmak gerekir. Scuba, ekipman bazlı, teknik bir spordur. Bu nedenle bu ekipmanların neler olduğu, nasıl kullanıldığı, sualtı fiziği (özellikle basınç, hacim ve yoğunluk arasındaki ilişkiyi) ve sualtı çevresi öğrenmeniz gereken temel konulardan bir kaçıdır.

Dalış eğitimini bir dalış merkezi ve/veya güncel bir dalış eğitmeninden almalısınız. Çevrenizde tanıdığınız bir dalış eğitmeni varsa kendisine danışarak ön bilgi almanızı tavsiye ederim. Bunun yanında, eğer bir tanıdığınız dalıyorsa, kendisine sizi yönlendirmesini rica etmeniz çok daha verimli sonuçlar verecektir. Bilen bir kişinin tavsiyesi, bilmeyen bir kişinin tahmininden daha iyi olacaktır.

 

Eğer çevrenizde dalış yapan biri ya da bir eğitmen yoksa kendinize bir dalış merkezi bularak sürece başlayabilirsiniz. Google‘da, “oturduğunuz şehrin adı + dalış merkezi” şeklinde arama yapabilir ya da aşağıdaki linkten size en yakın dalış merkezini seçebilirsiniz.

 

Bulduğunuz dalış merkezini ziyarete gidin. Sizi karşılayan eğitmen/görevlinin ses tonuna, kendine güvenine ve size yaklaşımına önem verin. Merkezin konseptinin kendi tarzınızla uygunluğunu kontrol edin.

Kendinizi rahat hissediyor, bu insanları sanki yıllardır tanıyormuş gibi sohbet etmeye başlayıp elinize ne zaman tutuşturulduğunu hatırlamadığınız bir bardaktan çay içiyorsanız, doğru dalış merkezi seçtiniz demektir.
CLOSE
CLOSE
Pin It