Doğru Maskeyi Kullanmak

Maske, dalışınızı vezir de eder, rezil de.

Çok basit gibi durmasına ve fiyatının diğer ekipmanlara göre ucuz olmasına rağmen maske, dalışınızdan keyif almanızda büyük rol oynar.

Sürekli buğu yapan (okuyun: Dalış Öncesinde Maskemize Neden Tükürüyoruz?), yüzünüzü sıkan ya da oturmadığı için su sızdıran bir maske ile dalış yapmak size keyif vermediği gibi, dalıştan bile soğutabilir.

Satın almadan önce bir ekipman hakkında temel seviyede bilginizin olması gerekir (okuyun: Dalış Ekipmanı Almadan Önce Mutlaka Okuyun). Bu, size dalışlarınızı rahat ve güvenli geçirebilmeniz için iyi bir fırsat sunar.

Dalışlarınızı size uygun olan (su almayan) bir maske ile yapıyor olmanız çok önemli, çünkü bu sayede sürekli maske tahliyesi yaparak enerjinizi ve havanızı sarfetmiyor, etrafınızı izlemeye daha fazla zaman ayırıyor, güvenli ve keyifli dalışlar yapıyor olacaksınız.

Sadece satın almak için değil, bir dalış merkezinden kiraladığınızda ya da arkadaşınızdan ödünç aldığınızda bu maskenin size sorun yaşatmayacağını anlamak aslında çok kolay.

  1. Beğendiğiniz maskeyi elinize alın.
  2. Kayışı başınızdan geçirmeden yüzünüze oturtun
  3. Burnunuzdan normal bir nefes alın
  4. Maske yüzünüzden düşmüyorsa dalışlarınızda su sızdırmayacaktır

Maskeniz nefes çektiğinizde ne kadar çok yüzünüze yapışıyorsa o kadar iyi.

Buradaki temel mantık şu:

Burnunuzdan havayı çektiğinizde, maske içindeki havayı vakumluyorsunuz. Maskenizin yüzünüzden düşmemesinin sebebi bu vakum.

Maske, bu nefesi aldığınızda yüzünüzden düşüyor olsaydı, ‘vakum oluşamıyor’ diyecektik. Çünkü dışarıdan maskenizin içine hava girecek, sürekli burnunuzdan nefes alabilmenizi sağlayacaktı.

Denemiş olduğunuz maske vakum yapıyorsa, hava sızdırmazlığı sağlıyordur.

Ve eğer hava sızdırmazlığı sağlıyorsa, dalışlarınızda da su sızdırmazlığı sağlayacaktır.

Maskeniz, yüzünüze göre çok dar da olmamalıdır.

Yukarıda bahsettiğim testi sızdırmazlık için yaparken, diğer taraftanda burnunuzun alnınızla birleştiği yere baskı yapıp yapmadığını mutlaka kontrol edin.

Bunu kolayca hissedebilirsiniz.

Eğer az da olsa bu noktada ağrı ya da rahatsızlık hissederseniz farklı bir maske deneyin. Bu ağrı ya da rahatsızlık hafif şiddette olsa da dalışlarınızda derinlikle birlikte basıncın da artacağını unutmayın.

Bu, daha fazla maske eşitlemesi yapmanıza, elinizle maskenizi yüzünüzden biraz uzaklaştırmaya çalışırken maskenizin su almasına sebebiyet verebilir. Sizi istenmeyen bir durumla karşı karşıya getirebilir.

Seçmeyi planladığınız maske, bu iki testi de başarıyla geçiyor ise işin %85’i bitti demektir. Bundan sonra maskeniz için dikkat etmeniz gereken tek konu buğu olacaktır.

Dalış Ekipmanı Almadan Önce Mutlaka Okuyun ve Dalış Öncesinde Maskemize Neden Tükürüyoruz? makalelerini okuyarak buğunun nedenini öğrenip, kolayca önüne geçebilirsiniz.

Başka önerisi olan?

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It