Derya Can’dan İki Dünya Rekoru

Türkiye su altı milli takımından Derya Can, aynı hafta içinde iki ayrı dünya rekoruna imzasını attı. “İp destekli paletsiz sabit ağırlık” ve “değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalış” branşlarında lider konuma gelen Derya Can, dalışlarını Antalya’nın Kaş ilçesinde, Çukurbağ Yarımadası, Hidayet Koyu’nda gerçekleştirdi. 
 

Foto: http://www.skyturk360.com/

Geçtiğimiz hafta perşembe günü “değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalış” disiplininde 71 metreye dalarak dünya rekoru kıran Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü üyesi Derya Can, bugün de “ip destekli paletsiz sabit ağırlık” kategorisinde yine 71 metrelik dalışıyla dünya rekoruna ulaştı. Bu rekor, daha önce 61 metreyle yine bir Türk sporcu olan Şahika Ercümen’e aitti.

Dalışını dün yapması planlanan Derya Can, hava muhalefeti nedeniyle dalışını bugüne ertelemişti. Bugün sabah saatlerinde yapılan dünya dalışı denemesinde başarıya ulaşan Can’ın 71 metreye inmesi 1 dakika 12 saniye, yüzeye çıkışı ise 1 dakika 19 saniyede tamamlandı. Toplam dip zamanı 2 dakika 31 saniye süren dalıştan sonra Derya Can sevincini yüzeyde Türk bayrağı açarak gösterdi.

cnnturk.com‘da Derya Can’ın rekorla ilgili aşağıdaki mesajı yayınlandı:

İlk rekorumun ardından bir dünya rekoru daha kırdım, bundan dolayı çok mutluyum. Benim için hem sabahın erken saatleri olması hem de yaşadığımızolumsuzluklar nedeniyle biraz zor oldu ancak arkadaşlarımın desteğiyle bunu başardım ve 71 metreye daldım. Bu rekor, Türkiye’nin tanıtımına yapacağı katkı açısından benim için çok önemli. Bundan dolayı rekorun Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanılmasını arzu ediyorum

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It