Dalıştan Sonra Gözleriniz mi Ağrıyor?

Genellikle dalışa yeni başlayan kişilerde gözlemlenen bu durum, maske sıkışmasının bir sonucudur. Birazdan detaylı bir şekilde okuyacağınız gibi, dalış sonrasında yüzünüzde ve özellikle gözlerinizde yaşadığınız ağrı ve şişkinlik gibi belirtileri olan maske sıkışmasının önlem ve tedavisi, sanılanın aksine oldukça kolaydır. Öncelikle maske sıkışmasının ne olduğunu öğrenelim.

Maske Sıkışması Nedir?

Sinüslerinizdeki ve kulaklarınızdaki hava boşlukları gibi, maskenizdeki hava boşluğunu da derinlere indikçe (basınç arttıkça) eşitlemelisiniz. Burnunuzdan maskenin içine nefes vererek maske içindeki hava boşluğunu dengelemeyi veya diğer bir deyişle bu boşluğa hava vermeyi atlarsanız, maske hava boşluğu ile yüzün kan damarlarındaki damar basıncı arasında eşit olmayan bir basınç oluşur. Bu, çeşitli derecelerde yüz barotravmasına veya maskenin içinde kalan derinizdeki yumuşak dokuların hasar görmesine neden olabilir. Suratınızın, bir vantuz tarafından emildiğini hayal edin. Maskenin altındaki ve özellikle gözün etrafındaki yumuşak dokular şişer (periorbital ödem) ve kızarıklık veya morarma (ekimoz) yaşanır.

Maske Sıkışmasını Nasıl Önleyebilirim?

Öncelikle nitelikli bir eğitmenden, iyi bir dalış eğitimi aldıysanız ve size anlatınları dinleyen, uygulayan, bilinçli biriyseniz, maske sıkışmasını hayatınız boyunca yaşamazsınız. Ben, 1996’dan beri dalış yapıyorum ve binlerce dalışım var. Ancak hiçbir dalışımda maske sıkışması yaşamadım. Çünkü, maske sıkışmasını ve buna bağlı olarak dalışlarınızdan sonra gözlerinizdeki ağrı ve şişliği yaşamamak, sizlerin elinde.

Maske sıkışmasını önlemenin yolu, geniz yolunuzu alçalma sırasında açık tutmayı hatırlamaktır. Alçalma esnasında, derinlik arttıkça, maske ile yüzünüz arasındaki havanın hacmi azalacaktır. Zaten yüzünüzde bir rahatsızlık hissedeceksiniz. Belli aralıklarla, regülatörden aldığınız havayı burnunuzdan maskenin içine vererek ve yüzünüze oturan bir maske kullanarak, yüz barotravası (maske sıkışması) riskini elimine edebilirsiniz. Maskeniz, yüzünüze rahatça oturmalı ve maskeyi yüzünüze hafifçe bastırıp, burnunuzdan nefes aldığınızda sızdırmazlık elde edebiliyor olmalısınız (okumanızı tavsiye ederim: Dalış Ekipmanı Almadan Önce Mutlaka Okuyun) Maske yüzünüze yapışmalı ve maske kayışı yerinde olmasa bile düşmemelidir. Dalış sırasında, özellikle sakal ve bıyığınız varsa, küçük bir miktar sızıntı olması sıradışı bir durum değildir. Maskenize giren suyu, dalış kursunuzda öğrendiğiniz gibi belli periyotlarda tahliye edebilirsiniz.

Maske Sıkışmasının Tedavisi?

Bu yazıyı okuyor olmanızın sebebi, maske sıkışmasını zaten yaşamış ve ne yapacağınızı bilmiyor olmanız ise, sizi önce aşağıdakileri, sonra da bir daha olmaması için yukarıdakileri okumaya davet edelim.

Aşırı göz ağrısı veya görme problemi yaşamadığınız sürece, zaman dışında maske sıkışmasının (fasiyal barotravma) tedavisi yoktur. Bu olayın sonucunda yaşanan şey bir incinme olduğu için vücudunuz, zaman içerisinde maske sıkışmasının etkisini giderir. Doktorunuz veya göz uzmanınız, aşırı göz ağrısına veya bulanık görme veya görme alanının bir kısmının kaybolması gibi görsel rahatsızlıklara derhal müdahale etmelidir. Bununla birlikte, bu semptomlar maske sıkışmalarında oldukça nadir görülür. Maske sıkışmasının belirtileri ve semptomlarının ortadan kalkması, iki hafta veya daha fazla sürebilir. Ne yazık ki, iyileşmeden önce muhtemelen istediğinizden daha kötü görüneceğiniz koşullardan biridir. Kan ve ödem sadece vücutta yeniden emilmeye ihtiyaç duymaz, aynı zamanda yerçekimine bağlı olma eğilimindedir – bu da yüzünüzde aşağıya doğru yayılacağı anlamına gelir. İyileşmeden önce, ikinci sınıf bir korku filmindeki kırmızı gözlü siyah-mavi suratlı bir yaratığa veya kötü bir yenilgi almış bir boksöre benzeyebilirsiniz.

Kaynak: diversalertnetwork.org

Summary
Dalıştan Sonra Gözleriniz mi Ağrıyor?
Article Name
Dalıştan Sonra Gözleriniz mi Ağrıyor?
Description
Maske sıkışması, genellikle dalışa yeni başlayan kişilerde görülmektedir. Bu yazıda maskesıkışmasının nedenleri, önlemi ve tedavisi anlatılmıştır.
Author
Publisher Name
dalalim.com

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It