Dalışta İdeal Ağırlık Seçiminin Sırrı

Dalışa ilk başladığım zamanlarda en çok zorlandığım konu ağırlık seçimiydi. Henüz 12 yaşındaydım ve ağırlık miktarımı tecrübeli dalgıçların tavsiyeleri üzerine düzenliyordum. Teorik derslerde bu konudan az ya da çok bahsedilmiş olsa da dalışlarımda kaç kilogram almam gerektiği konusunda en ufak bir fikrim yoktu. Bunu, deneme-yanılma metoduyla çözmek zorunda kaldım. Bir dalışımda dip balıklarıyla kucaklaşıyor ve kum içinde debeleniyorsam bir sonraki dalışımda ağırlığımı azalttım. Bundan 5-6 dalış sonra yanlış bir hesaplamayla batamamaya başlayınca da ağırlığımı arttırdım. Bir de bunların üzerine, sürekli büyüdüğümü ve bunun da almam gereken ağırlığı sürekli değiştirdiğini düşünürsek ne kadar zorlandığımı tahmin edebilirsiniz sanırım. Sadece bu zorluk bile bir insanı dalıştan soğutabilir, hatta bırakmasına sebebiyet verebilir. Ama aslında ideal ağırlık almanın ufak bir sırrı var.

Doğru Ağırlık Seçinİdeal ağırlık kullanmak, dalışlarınızda daha az efor sarfetmenizi, daha az hava harcamanızı ve bunların bir sonucu olarak da daha fazla dip zamanı yapmanızı sağlar. Fazla ağırlık alan bir dalgıç, seviyesini koruyabilmek için BC’sine daha fazla hava göndermek ve hızlı palet atmak durumunda kalacaktır.

Liderlik yaptığım dalışlarımda fazla ağırlık almış olan ve ancak hızlı gitmeye çalışarak seviyesini koruyan bir dalgıcı –örneğin havasını sormak için– durdurduğumda batmaya başlıyor. Bu, “nefes alabilmek için mutlaka ilerlemek zorunda olan köpekbalığı sendromu” yla aynı.

Daha fazla keyif almak, daha rahat ve güvenli dalışlar için ideal ağırlık almamız gerekiyor. Şimdi gelelim sırrımıza:

Dalışınıza yarım saat kala hazırlanın. Ya daha önce kullandığınız ağırlığı alın, ya da eğitmeninize kaç kilogram ağırlık almanız gerektiğini sorun ve tahminini alın. Tüm ekipmanınızla beraber suya atlayın ve paletlerinizin dibe değemeyeceği bir derinliğe gidin. Bu metodu uygularken regülatörünüz ağzınızda, maskeniz de yüzünüz de olmalı çünkü batma ihtimaliniz var.

 1. Dik pozisyonda durun.
 2. Normal bir nefes alın ve tutun.
 3. BC hortumunuzu yukarı kaldırın ve boşaltma düğmesine (tüm hava boşalana kadar) basın. Bunu yaparken palet atmayın.
 4. Yavaş yavaş suyun altına doğru inmeye başlayacaksınız. Eğer su seviyesi, göz hizanıza geldiğinde orada duruyor, batmaya devam etmiyorsanız üzerinizdeki ağırlık miktarı idealdir. Bu demek oluyor ki tuttuğunuz nefesi bıraktığınızda batmaya devam edecek, dalışa başlayabileceksiniz.

Eğer bu pozisyonda tuttuğunuz nefese rağmen başınız su seviyesinin altına giriyorsa, üzerinizde çok fazla ağırlık var demektir. Tekne platformuna/karaya gidip üzerinizden iki kilogram ağırlık eksiltin ve tekrar deneyin. Denemelerinizi, su seviyesi göz hizanıza yaklaşıncaya kadar sürdürün.

Diğer taraftan, bu pozisyonda su seviyesi bir hayli üzerinizde –örneğin omuz seviyenizde– kalıyorsa bu sefer üzerinize iki kilogram daha ağırlık alın.  İdeal seviyeye gelinceye kadar yine denemelerinizi sürdürün.

Bu denemeleri yaptıktan sonra kabaca kaç kilogram ağırlığa ihtiyacınız olduğunu kolayca bulabileceksiniz. Şimdi gelelim ince ayara.

Su seviyesinin, ekleme/çıkarma yaptıktan sonra göz hizanızda değil de alnınızda kaldığını ve üzerinizde 10 kilogram olduğunu düşünelim. Bu durumda 10 kilogram yerine 8 kilogram alırsanız bu sefer de muhtemelen su seviyesi boyun bölgenizde kalacaktır.

Hassas ayarlama için birer kilogramlık ağırlıkları kullanın. Yukarıdaki örnekten gidersek, 10 kilogram yerine 9 kilogram kullanmak size ideal ağırlığınızı kazandıracaktır. Ancak bu durumda dengenizin bozulmaması için ağırlığınızı dengelemeniz gerekir. Kemer kullandığınızı düşünürsek, 9 kilogram ağırlığın ideal kemer yerleşimi aşağıdaki gibi olabilir.

Dengeli Ağırlık Dizilişi

Unutmayın ki ağırlığınızı değiştiren bazı faktörler var.

 1. Bunu söylediğim için üzgünüm ama özellikle kışın biraz kilo alabiliyoruz, bu da ilkbaharda “geçen seneki ağırlıkla batamama” gibi bir duruma sebebiyet veriyor.
 2. Çelik/aliminyum tüp kullanımı ağırlığınızı değiştirecektir. Eğer ideal ağırlığınızı çelik tüp kullanarak bulduysanız ve bir dalışınızda aliminyum tüp kullanacaksanız kabaca iki kilogram daha fazla ağırlık almanız gerekir. Aliminyum tüpün yoğunluğu çeliğe göre daha düşük olduğu için sizi pozitif yüzerlikli yapmaya çalışacaktır.
 3. Elbise kullanımı da alınacak olan ağırlık miktarını değiştirir. 5 mm dalış elbisesi, 3 mm elbiseye göre sizi daha pozitif yapmaya çalışır. Yeni bir dalış elbisesi aldığınızda/sürekli kullandığınızdan farklı bir elbiseyle dalacaksanız ağırlığınızı gözden geçirmelisiniz.
 4. Kış dalışlarında kullanılan başlık ve içlik gibi koruyucu ekipmanlar da almanız gereken ağırlık miktarını değiştirecektir.

Bu faktörlerden her biri yukarıda bahsettiğim ideal ağırlığınızı bulma sırrını denemenizi gerektirir. Değişiklik olduğunu düşündüğünüz her hangi bir maddede dalıştan bir süre önce suya girip bu yöntemi uygulamak sizlere çok büyük avantaj sağlayacak, dalıştan alacağınız keyif katlanacaktır.

Bir sonraki dalışınızda bu yöntemi kullanın. Yararını göreceksiniz. 

Comments

 1. Saım Yavaşoğlu says

  Sağol

 2. Mehmet Emin BAŞAR says

  Hocam bilgiler için teşekkürler. Ben bir ekleme yapayım dedim. Dalış elbisesi alınması gereken ağırlığı etkiler demişsiniz ve elbiselerin mm değişimlerinden bahsetmişsiniz. Buna ek olarak kuru elbisede ağırlık için büyük bir faktördür. Ayrıca sanayi dalgıçları satıhtan ikmalli dalış sistemleri (başlık sistemi -helmet ) kullanırken başlık içindeki havanın kaldırma kuvveti için ekstra ağırlık kullanırlar. Ortalama olarak 80 kiloluk bir dalgıcın wet suit ile dalış yaptığını baza alırsak 9 kg kendini batırması için, başlık ağırlığı 15 kg, ve başlığı batırmak için 8-10 kg ağırlık daha alır. Yani toplamda 30 ila 32 kg ağırlığı olmuş olur. Ayrıca bu dalışta Dry Suit kullanılırsa bu rakam çok daha büyür. Bende bilgilerimi eklemek istedim. Saygılarımla..

  • Murat Demirağ says

   Mehmet Emin selam,

   Değerli katkıların için teşekkür ederim.

   Motif ailesine Dalalim.com’dan selamlar :))

   Keyifli dalışlar.

 3. nursel coşkun says

  Eşim dalgıçti 10 yildir denizle ama öldü denizde çıkamadı 48 gun oldu vefat edeli :-( orhan coşkun bargama limani sarisu seyrekte dalmıştı. Nur içinde yatsınlar hep öleceğiz

  • Murat Demirağ says

   Başımız sağolsun Nursel,

   Nur içinde yatsın…. Acınızı paylaşıyoruz. Yapabileceğimiz bir şey var mı?

 4. nursel coşkun says

  Kocaeli kandıra yaşıyoruz

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It