Dalışın 10 Altın Kuralı

Dalış, diğer tüm outdoor sporlar gibi belirli riskler barındırır. İyi bir eğitim alarak bu riskleri minimize edebilirsiniz. Her seviyeden tüm dalgıçların bilmesi gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallar, her dalışınızda uygulanmalı ve önem verilmelidir. Unutmayın, “en iyi dalış, yüzeye sağlıklı bir şekilde gelinen dalıştır” Aşağıda listelenmiş olan dalışın 10 altın kuralına her dalışınız öncesinde göz atın. Hatta bu makalenin çıktısını alarak her zaman görebileceğiniz bir yere asmanızı tavsiye ederim.

1- Güvenlik Beklemesi Yapmayı Unutmayın

10 metreden daha derine daldığınız tüm dalışlarınızın sonunda, yüzeye 5 metre kala 3 dakika güvenlik beklemesi yapın. Bu sayede, basınç değişiminin %100 olduğu 10 metre ve 0 metre arasında vücudunuza adaptasyon zamanı tanımış olursunuz. Bu sürede vücudunuzda eriyik şekilde bulunan azotun bir kısmını soluk verirken suya kabarcıklar halinde bırakmış olursunuz.

Aynı zamanda güvenlik beklemesi, dalgıca yüzeye çıkmadan önce yüzerliğini iyi ayarlaması için de zaman tanır. 5 metrede bekleyen bir dalgıcın, güvenlik beklemesi bittikten sonra yüzeye hızlı çıkma olasılığı, hiç durmadan yukarı çıkan bir dalgıca göre çok daha düşük olacaktır.

2- Yükselme Hızınıza Dikkat Edin

Yüzeye hızlı yükselmek, dalışta istenmeyen bir durumdur ve kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun önüne çıkış hızınızın 9 metre/dakika’dan daha hızlı olmaması gerekir. Özetle, 18 metreye dalış yapan bir Open Water Diver/1* dalgıç, yüzeye en az iki dakikada çıkmalıdır.

Yüzeye doğru yükselirken BCD’nizi boşaltın! Asla şişirerek yüzeye çıkmayın. Bu, size kontrolsüz, hızlı bir çıkış sağlayacak ve dekompresyon riskinizi büyük ölçüde arttıracaktır.

3- Yalnız Dalmayın

Dalışta buddy sistemi uygulanır. Son zamanlarda bazı dalış acentalarında “solo diving” gibi tek kişinin de dalış yapabileceği bir sistemden bahsedilse de mutlaka yanınızda bir dalgıcın olması bir çok şeyi olumlu yönde değiştirir.

İki kişiyken başınıza gelecek istenmeyen bir durumda (azot narkozu ya da havanın bitme durumu gibi) kolayca buddynizden yardım isteyebilir ve sorunsuzca bu durumu çözebilirsiniz. Yalnız dalarsanız bu gibi durumlar tatsız sonuçlara yol açabilir.

Buddy ile dalmanın faydalarından biri de dalıştan önce yapılan “buddy check“lerdir. Siz buddynizin, buddyniz de sizin ekipmanınızı kontrol etmeli, her şeyin doğru bağlandığından, yerli yerinde olduğundan ve yeterli havaya sahip olunduğundan emin olmalıdır.

4- Dalış Limitlerine Uyun

Dalış bilgisayarınızdaki/dalış tablosundaki limitlere uyun. Maksimum dip zamanlarını aşmayın, hatta en az 5-10 dakika gerisinde durun. Bu şekilde tutucu kalmak güvenliğiniz için önemlidir. 5 dakika daha fazla dip zamanı için sağlığınızı ve dalış keyfini riske atmayın.

5-Canlılara Saygı Gösterin

Su altı canlılarına saygı duyun. Onların dünyasında olduğunuzu, misafir olarak bulunduğunuzu unutmayın. Bir

kaç santimetresi yüzyıllar içinde gelişen mercanlara istemeden de olsa çarptığınızda ne kadar tahribat yarattığınızı, ufak bir palet hareketinizle bir ıstakozun antenini kolayca kırıp, açlıktan ölmesini sağlayabileceğinizi unutmayın.

Buna ek olarak (ya da bu pek de umurunuzda değilse), size zarar verebileceğini düşündüğünüz canlılara saygı duymanız, kendi emniyetiniz için de önemlidir. Bir müren, örneğin, siz ona saygı duyup, rahatsız edecek kadar yaklaşmadığınız sürece size tepki vermeyecektir, tersini yaptığınızda değil.

6-Sürekli Nefes Alıp Verin

Gündelik hayatınızdaki gibi, devamlı nefes alıp vermeli, asla nefes tutmamalısınız. Özellikle yüzeye yükselirken nefes tutulması halinde, zaten azalan basınçtan dolayı ciğerlerinizin hacminin artacağını,  toplam hacmin ciğerlere zarar verebileceğini unutmayın. Düzenli olarak nefes alın ve verin.

7-Havanızı Kontrol Edin

Sadece dalış liderinizin size havanızı sormasını beklemeyin. Düzenli olarak havanızın ne kadar kaldığını kontrol edin. 7-8 dakikalık aralarla havanızı kontrol etmeniz 18 metreye kadar yaptığınız dalışlarınızda yeterli olacaktır. Dalış yaptığınız derinlik arttıkça (eğitimini aldıktan sonra) havanızı daha sık kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sadece kendinizin değil, buddynizin de havasını sorun. Sizin ya da buddynizin havası 100 bar ve 50 bar seviyelerine geldiğinde dalış liderinize haber verin.

8- Dalış Öncesinde Kendinize Dikkat Edin

Dalıştan önce aşırı yorulmayın (spor salonuna gidip kardiyo çalıştıktan sonra dalış yapmayın), alkol bir gece öncesinde dahi aşırı alkol tüketmekten kaçının) ve iyi uyuyun. Bütün bunların dekompresyon ve azot narkozu riskini arttırdığını hatırlayın. Dalışınızdan bir gece önce 8 saat uyuyun, sabah kalktığınızda çok ağır olmasa da mutlaka kahvaltı yapın, aç dalmayın.

9- Yo-yo Dalışından Kaçının

Dalışınızın en derin noktasını dalıştan önce liderinizle ve buddynizle kararlaştırın. En derin noktaya inildikten sonra yavaş yavaş yüzeye doğru çıkılmalıdır. Örneğin, 18 metreye bir dalış yaptınız ve yükselmeye başladınız. 10 metreye geldikten sonra aşağıda bir orfoz sürüsü gördüğünüz için tekrar alçalmaya başlayarak 15 metreye süzülmeyin. Bu, dekompresyon riskini arttırır.

10- Sertifikanızdaki Derinlik Limitini Aşmayın

Eğer 18 metreye dalışlar yapabileceğiniz bir sertifikaya sahip iseniz, 30 metreye dalmayın. “Arada sadece 12 metre var, ne değişebilir ki?” sorusunun size karşı galip gelmesine izin vermeyin. Derinlik arttıkça, daha yoğun soluyacağınızı, havanızın daha hızlı azalacağını ve vücutta çözünen azot miktarının artacağını göz ardı etmemelisiniz.

Eğer derin dalış yapmak istiyorsanız, gerekli tecrübeye ve eğitime ihtiyacınız olacaktır. Eğitmeninize bu konuda danışın, uzun vadeli bir plan yapın.

Sadece derinlik değil, uzmanı olmadığınız (eğitimini almadığınız) bir konuda dalış yapmaktan kaçının. Gece dalışı ya da batık dalışı gibi dalışlar, uygun eğitim alındıktan sonra güvenli bir şekilde yapılabilir. Kendinizi riske atmayın.

Comments

 1. Açıklamalar için çok teşekkür ederiz. Ben bir yıldızım yeni başladım. Sizden yaşadığım bir problem hakkında yardım istiyorum. Şimdiye kadar 5 dalış yaptım fakat su altındayken mide bulantısı problemi yaşıyorum ve buna bir çözüm bulamıyorum. Önerebileceğiniz bir yöntem veya uygulama varmı acaba. Teşekkür ederim

  • Murat Demirağ says

   Önder selam,

   Yorumun ve ziyaretin için teşekkürler dostum.

   Dalışta mide bulantısı pek çok şeyden kaynaklanabilir, bunlardan bazıları;

   1-Dalış tüplerinin bakımının yapılmamış olması (korozyon birikimi),
   2-Mazotlu kompresörlerin ters rüzgarda kullanımı (kalitesiz havanın tüp içine doldurulması),
   3-Dalıştan önceki 24 saat içinde alkol ve yağlı yiyecek tüketimi,
   4-Doğru nefes alıp verme tekniği kullanılmadığı ya da istem dışı da olsa nefes tutulduğu durumlarda CO2 birikiminden kaynaklanabilir (en yaygın olan)

   İlk iki madde, dalış merkeziyle ilgili olanlar. Bununla ilgili yapabileceğimiz şeyler sınırlı. Gidip abileri uyarabiliriz, değiştiremiyorsa ,k artık bu abilerle dalış yapmayız.

   Son iki madde ise bizimle ilgili. Doğru nefes tekniğiyle ilgili bir yazı yazacağım yakında, takipte kalmayı unutma ;)

   İyi dalışlar.

 2. Dalışta mide bulantısı sorununu bir dönem bende yaşadım uzun uğraşlar sonucu çözümü dalmadan önce birşey yememede buldum.Denemenizi ve sonuçları buraya yazmanızı rica ederim.

  • Murat Demirağ says

   Enes selam,

   Yorumun için teşekkürler.

   Evet, dalıştan “hemen” önce yemek yememek gerekiyor.

   Ben şahsen, dalış gününün sabahında (ilk dalışıma 5 saat kala gibi düşünebiliriz) güzel bir kahvaltı yapıyorum, yalnız yağlı şeyler tüketmiyorum. Haşlanmış yumurta ve yağsız peynirli tost gibi. Dalış yaptığım günlerde, özellikel suya öğrencilerimle gireceğim eğitim dalışlarımdan önce hiç bir şey yemiyor, ancak bol bol su tüketiyorum (dehidrasyonu önlemek için). Dalış aralarında oldukça hafif şeyler tüketiyorum, genellikle bu salata oluyor.

   İnsanlar dik pozisyonda sağlıklı bir şekilde sindirim yapabiliyor. İşin içinde yer çekimi var her şeyden önce. Dalışta ise durum tamamen farklı. Yatay pozisyonda sindirim zor oluyor; bu da bizi rahatsız eden bir çok nedenin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.

   Paylaşım için tekrar teşekkürler dostum.

   Keyifli dalışlar.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It