Dalış Yapmak İçin Yüzme Bilmek Gerekir Mi?

Dalış yapmak için yüzme bilmek gerekir mi gerekmez mi konusu, dalışa başlamak isteyen arkadaşların cevabını en çok aradıkları sorulardan biri. 

Cevap EVET, dalış yapmak için yüzme bilmek gerekiyor.

Bu yazımda sizlere, dalış yapmak için yüzme bilmenin neden gerektiğini üç başlık altında toplayacağım.

  1. Dalış sistemleri 
  2. Dalış kariyeriniz
  3. Güvenliğiniz 

Dalış sistemleri hakkında bir bilginiz yoksa Dalış Sistemleri sayfasına giderek bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Dalış Sistemleri

Dünyada yüzlerce dalış sistemi mevcut. 

Türkiye’de en fazla bilinenleri PADI, SSI ve CMAS

Hepsi de dalış eğitmenlerine, dalış eğitimlerini yaparken uyması gereken kurallarını dalış standartları adı altında yayınlayıp gönderiyor ve bu standartlara uyulmasını mecburi kılıyor. 

Bu standartlar arasında, dalış eğitiminde eğitmenlerin, öğrencilerine yaptırması gereken dalış becerileri de yer alıyor. 

Konumuzla alakalı olan ve bu standartlarda yer alan beceriler, “waterman skills” yani “su adamı becerileri” olarak karışımıza çıkıyor. Sistemler arasında farklılıklar olsa da su adamlığı becerilerinden bazıları;

  • boyumuzu geçen bir derinlikte belirli bir süre için (ekipmansız) minimum el ve kol yardımıyla yüzeyde kalabilmek 
  • suda belli bir mesafeyi yüzebilmek 
  • temel yüzme becerilerini sergilemek

Gördüğünüz gibi, dalış sistemleri zaten dalış eğitmenlerinden bir anlamda dalgıç adaylarının yüzme bilip bilmediğini kontrol etmelerini istiyor. 

Dalış Kariyeriniz

Bazı dalış eğitmenleri, dalış yapmak için yüzme bilmenize gerek olmadığını, zaten dalışta BC (ne demek yahu şu BC?) kullanıldığını ve sizi sualtında ve yüzeyde bu anlamda yardımcı olduğunu söylediğini varsayalım (ki bu maalesef söyleniyor).

Giriş seviyesi (Open Water Diver, CMAS 1* veya dengi) kursunuzda her şey yolunda gitti, eğitmeninizin söylediği gibi BC’nin size yardımcı oldu ve siz de kendi kendinize “ya gerçekten dalış yapmak için yüzme bilmeye gerek yokmuş” dediniz, sertifikanızı aldınız. 

Hatta dalışta yükselmek istediniz? 

Bir üst kursun -sisteminizde varsa- ön-gerekliliklerini yerine getirdiniz ve Advanced Open Water Diver, CMAS 2* vs. dalgıç da oldunuz. 

Buraya kadar her şey yolunda gidiyor. 

Peki, daha da ilerleyip, kurtarma dalgıcı (Rescue Diver/CMAS 3* gibi) olmak istediniz ya da hatta oldunuz? 

İki gün sonra siz kıyıdayken biri boğuluyor dalışta, sadece BC’sini yüzeydeyken panik yaptığından dolayı şişirmeyi unuttuğu için?

Siz de mayonuzla/bikininizle sahildesiniz. 

Adama bağırıp “dur iki dakika, dayan, ekipmanımı giyip geleyim, BC bana yardımcı oluyor, böylelikle yüzme bilmeme gerek kalmıyor” mu diyeceksiniz? 

Ya da eğitmen olmak istiyorsunuz… 

Yüzme bilmeden eğitmen olmak istediğinize emin misiniz? 

Öğrencilerinizin hayatını riske atmak? Herhangi bir durumda ekipmana bağlı yüzebildiğiniz için ekipmansız müdahale edememek?

Tabi ki bu durum, kabul edilemez.

O zaman, size dalış kursuna başlamak için yüzme bilmenize gerek olmadığını söyleyen aynı eğitmen, “siz anca belli bir seviyeye kadar gelebilirsiniz” mi diyecek? 

Yoksa demeyerek güvenliğinizi tehlikeye mi atacak?

Okumaktan hoşlanmıyorsanız aşağıdaki videoyu izleyin.

 


 

Güvenliğiniz 

Dalış, outdoor ve su ortamında yapılan bir aktivite. 

Teknede, şişme botta, kıyı sularında, kısaca illaki suda yapılıyor. Dalış yapmak için tekneye ya da şişme bota binen, dalış yapan arkadaşını izlemek için fazlasıyla deniz kenarına yaklaşan insanların denize düşüşlerine çok şahit oldum. 

Ya da BC’sinin ön kayışlarını kapatmadan suya atlayan ve ekipmanı üzerinden çıkan…

Küçücük bir ihmal ya da dalgınlık, hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bu durumda yüzme bilen biri, belki de kendine gülerek tekneye/kıyıya çıkarken, yüzme bilmeyen biri bu kadar eğlenecek mi sizce?

Özetleyecek olursak, dalış sistemlerinin bizlere zaten yapmamızı zorunlu kıldığı beceriler sebebiyle, dalış kariyerinizde emin adımlar atabilmeniz ve güvenliğiniz adına, dalış yapmak için yüzme bilmeniz gerekiyor. 

Buradaki tek nokta, temel yüzme tekniklerini bilmenizin sizin için yeterli olması. 

Yani, olimpiyat yüzücüsü olmanıza gerek yok. 

Kafanızda oluşan her türlü soru için aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanmaktan çekinmeyin.

Summary
Dalış Yapmak için Yüzme Bilmek Gerekir mi?
Article Name
Dalış Yapmak için Yüzme Bilmek Gerekir mi?
Description
Dalış yapabilmek için yüzme bilip bilmemeniz dalış eğitiminizi, dalış kariyerinizi ve güvenliğinizi etkiler mi?
Author
Publisher Name
dalalim.com
Publisher Logo

Comments

  1. Harika bir yazı, emeğinize sağlık. Yüzme bilmediği için, federasyonun eğitmen sınavlarında elenen kişiler biliyorum ben. Umarım herkes, tavsiye ve uyarı niteliğinde alır bu makalenizi…

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It