Tüp

Tüp, scuba ünitesini oluşturan en önemli ekipmandır. Çünkü hava kaynağı olmadan, scuba yapılamaz. Tüpler, çelik ya da aliminyumdan yapılır. Çelik tüp dayanıklı, ancak ağırdır, korozyon (pas) oluşabilir. Aliminyum tüpler hafif olduğu için dalgıcın çelik tüp kullanımına nazaran daha fazla ağırlık almasını gerektirir.

Çelik Dalış Tüpü (Solda) & Aliminyum Dalış Tüpü

Tüpler farklı hacimlerde olabilir. En çok kullanılan 12 lt’lik tüplerdir. Çünkü 12 lt’lik tüpler ne az hava taşıyacak kadar küçük, ne de dalgıcı rahatsız edebilecek kadar büyüktür. Çocuk dalgıçlar için daha küçük tüpler tercih edilebilir.

Türkiye’deki kanunlara göre dalış tüpleri yılda bir kez gözle muayeneye, 5 yılda bir de “hidrostatik test” e gönderilmelidir. Bu bakımlar, sadece basınçlı kaplar konusunda uzman kişi ve kurumlarca yapılmalıdır.

Gözle muayenede tüp, vanasından ayrılır ve serçe parmak büyüklüğündeki bir fener tüpün içine sarkıtılır. Tüp içinde çatlak ve korozyon olup olmadığı kontrol edilir. Hidrostatik test, su ile dolu bir havuzun içinde ve tüpe basınçlı su pompalanarak yapılır. Amaç, tüpte metal yorgunluğu ve ilerlemiş çatlak olup olmadığını tespit etmektir. Normal şartlar altında 200 atm/bar hava basılan tüplere, hidrostatik testlerde 300-350 atm/bar basınçta su basılır ve sonuçlar gözlemlenir. Testten geçen tüplere bir sonraki test tarihi mühürlenir, geçemeyenlere de el konur.

Scuba tüplerinin içinde yüksek basınçlı, nemi ve tozu filtre edilmiş hava basılır. Yani tüpün içinde bildiğiniz hava bulunur.

CLOSE
CLOSE
Pin It