Dalış Öncesinde Maskemize Neden Tükürüyoruz?

Güzel bir dalışın ortasındasınız. Küçük, renkli gün balıkları sürü halinde sağınızdan geçiyor. Solunuzda, kırmızı ve sarı mercanlarla kaplı bir duvar… Görüş inanılmaz, tam “keşke fotoğraf makinem olsaydı” dediğiniz bir dalış. Daha da derinlere inmeye başlıyorsunuz. Karşınıza büyük bir orfoz çıkıyor, sizi heyecanlandırıyor. Yanına gittiğinizde bir gözünüzle görememeye, diğer gözünüzde de görüntünün bulanıklaştığını fark ediyorsunuz. Dalış kursunuzda öğrendiğiniz beceriyi hatırlayıp, maskenizin içine bir miktar deniz suyu alıp, tahliye ediyorsunuz. Bir kaç dakika işe yarasa da tekrar aynı sorun yaşanıyor ve dalışınızın büyük bir çoğunluğunu panjurlu bir pencereden dışarı bakmaya çalışarak geçiriyorsunuz. Çözümü aslında basit.

Buğu Nedir?

Formal bir tanım yazmaktansa örnekle açıklamak daha anlaşılabilir olacaktır. Yaz sıcağının ortasında, buzdolabınızı açtınız ve soğuk bir kola şişesi gördünüz. Alıp hemen bir bardağa doldurdunuz. Belirli bir süre geçtikten sonra bardağın dış camında damlacıklar ve buğu görürsünüz. Bunun sebebi, bardağın bulunduğu odanın sıcak ve nemli, bardağın ise koladan dolayı soğuk olmasıdır. Yaz aylarında oda sıcaklığı ve nem yüksektir. Bu nem, soğuk bardakla karşılaştığında yoğunlaşır ve sıvı hale döner.
 
İkinci bir örnek, yağmurdur. Sıcak hava, gökyüzünde bir soğuk hava katmanına rastlarsa sıcak havanın içindeki nem yoğunlaşır ve yağmur oluşur. Daha da soğuk olursa yoğunlaşma artar ve kara döner.

 

Maskemiz Neden Buğu Yapar?

Maskemizin buğu yapmasının sebepleri yukarıdaki örneklerle aynıdır.
 1. Yüzümüzün sıcaklığı
 2. Nefesimizin sıcaklığı
 3. Nefesimizin içindeki nem
 4. Maske dış camının soğuk sudan dolayı soğuması
Dalışa başladığınızda yüzünüzü sudan ayıran tek şey maske camınızdır. Zamanla maske camı, dışarıdaki soğuk su sebebiyle -suyun çok soğuk olmasına gerek yok, mutlaka dışarıdaki su maske içindeki havadan daha soğuk olacaktır- soğur. Siz de tam aksine sıcak yüzünüz ve nefesinizle maskenizin içini ısıtırsınız. Bir de maske eşitlemek için nefesinizi maske içine verdiğinizde gerekli olan en güçlü ve son elemanı da partiye davet etmiş olursunuz: Nem.
 
Tıpkı kola bardağı örneğinde olduğu gibi, sıcak hava ve nem (maske içerisindeki), soğuk maske camınızla karşılaştığında yoğunlaşır ve buğu başlar.

 

Su Molekülünün Yapısı

Maske camınızda oluşan buğu, aslında “kol kola girmiş” su molekülleridir. Ne kadar fazla nem olursa, o kadar sıkı “kol kola girilir“. Bu nedenle maskenizde (ve kola bardağında) oluşan damlacıklar ve buğu, nem oranına bağlıdır.
 
Maskeniz hiç deniz suyu sızdırmamış dahi olsa, dalışınızın sonunda maskenizde tatlı su birikmesinin sebebi de budur.

 


 

Buğuyu Gidermenin Çözümü Nedir?

Dalışın hemen öncesinde, yüzeydeyken maskenizin iç camlarına olabildiğince tükürüp, durulamalısınız. En etkili ve maliyetsiz yöntem budur. Peki tükürmek buğuyu nasıl önlüyor, bundan bahsedelim.
 
Tükürüğümüzün içinde bulunan ve “sürfaktan” denen madde, su moleküllerinin “kol kola girmesini” engeller. Bir araya gelemeyen su molekülleri buğu oluşturamazlar.
 
Sürfaktan aynı zamanda deterjan ve diş macununda da bulunur. Kirlerin “kol kola girmesini” engeller ve suyla duruladığımızda bu kirleri yerlerinden söküp atmış oluruz. Bu da demek oluyor ki dalıştan hemen önce maske iç yüzeyini deterjan ve diş macunu ile de yıkayabiliriz.
 
Son zamanlarda ülkemizde de sık kullanılan başka bir yöntem de maske solüsyonları (fotoğrafta görebilirsiniz). Sprey şeklinde satılan bu solüsyonları maske iç yüzeyinde kullanıyorsunuz. Bu spreylerin arka etiketine bakarsanız yine sürfaktan içerdiğini görürsünüz.
 
Dalışlarınızdan önce maskeye tükürmek, su moleküllerinin birbirine tutunamamasına, maskenizin camında buğu oluşmamasına yardımcı olur. Bu şekilde dalışlarınızda görüş sorunu yaşamadan gördüklerinizin keyfini çıkarırsınız.
 
 

Comments

 1. Saım Yavaşoğlu says

  Merhaba Seaman ,yeni maske aldım bir iki defa sorun yaşadım ,senin diş macunu formülünü deneyeyim inşallah bır daha sorun yaşamam .Üç dört haftadan beri havalar çok kötüydü dün hava çok guzeldi dalalım dedik, maskeyle çok sorun yaşadım. KeŞke daha önce okusaydım ,macunu denemek lazım, sağol . Almaya dan Selamlar ,Saim.

  • Murat Demirağ says

   Merhaba Saim Abi,

   Almanya’da yaptığın dalışın fotoğraflarını gördüm, eline sağlık. Maskede buğu hakikaten insanın dalışını rezil edebiliyor. Maske konusunda deterjan ve diş macununu dene mutlaka. Sonucunu da paylaşırsan sevinirim.

   İyi dalışlar,

 2. Ertuğrul says

  Merhaba selam murat bey bu konuda teçrübeli oldugunuzu gördum bende çok sıkıntı yaşıyorum bu bugu konusun da yeni bi marka maske almayı düşünüyorum ne marka tavsiye edebilirsiniz karadenizde daliyorum yardımcı olabilirsenim sevinirim

  • Murat Demirağ says

   Merhabalar Ertuğrul Bey,

   Karadeniz’den dalgıçlar tanıdığımda çok seviniyorum. Türkiye’de dalış denildiği zaman akla sadece Ege ve Akdeniz bölgeleri geliyor. Nerelerde, hangi dalış noktalarına dalışlar yapıyorsunuz? Tavsiyeleriniz, Karadeniz’de dalış yapmak isteyen Dalalim.com okuyucuları için de iyi bir kaynak olabilir.

   Ben şu anda Scuba Pro Crystal Vu maske kullanıyorum. Geniş hacimli ve rahat bir maske. Buğu konusunda bir sorun yaşamadım. Bir önceki maskem ise Aqua Lung Look idi. Her ikisini de bizzat kullandığım için gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

   Ancak buğu konusu biraz şansa bakıyor. Aynı maske bir dalgıçta hiç buğu yapmazken, aynı yerden alınmış, aynı marka ve model maske, bir diğer dalgıçta buğuya sebep olabiliyor.

   Sabır ve doğru işlemleri yaparak buğusuz bir maske sahibi olmak mümkün.

   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

   Keyifli ve güvenli dalışlar diliyorum.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It