Dalış Maskelerindeki Buğuyu Önlemenin 8 Yolu

Buğulu bir maske, tüm dalışı mahvedebilir, görüşü oldukça sınırlı bir hale getirebilir ve dalgıçlar arasındaki iletişimi engelleyebilir. Aynı zamanda, oldukça tehlikeli de olabilir. Buğulu bir maske nedeniyle dikkati dağılmış bir dalgıç, nötr yüzerliğini kolayca kaybedebilir, sualtında kaybolabilir.

İyi haber şu ki, dalış maskelerindeki buğu, önlenebilen bir durumdur. Fakat yeni ve kullanılmış maskelere farklı uygulamalar yapmak gerekir.

YENİ DALIŞ MASKELERİ İÇİN UYGULAMALAR

Yeni dalış maskeleri, maske camı üzerinde, üretim işleminden geriye kalan bazı kalıntılara sahiptir. Bu kalıntıları camdan uzaklaştırmazsanız, ne kadar buğu çözücü ajan (madde) kullandığınızdan bağımsız olarak, maskenizin sürekli olarak buğulanması kaçınılmaz olacaktır. Kalıntıları gidermek için kullanılan ve test edilip onaylanmış olan iki yöntem vardır.

1. Diş macunu tekniği

Maske camının iç kısmına diş macununu sürün ve parmağınızla veya yumuşak bir bezle birkaç dakika ovalayın. Diş macunu ne kadar basit (renksiz, mentolsüz vb.) olursa, o kadar iyidir. Bu yüzden beyazlatıcı ajan ve nane içermeyen bir diş macunu seçmeye çalışın. Kimyasalların reaksiyona girmesini sağlamak için bir gece boyunca diş macununu maskede camı üzerinde bırakmak veya maske camını birkaç kez ovalamak yardımcı olabilir. Camı çizebileceğinden dolayı, aşındırıcı (büyük parçalı granüllü) diş macunu veya aşırı sert bir bez kullanmaktan kaçının.

2. Alev (yakma) tekniği

Maske camın iç tarafı siyaha dönene kadar, bir alevin ucunu camın içinde gezdirin; alev, buğuyu oluşturan kalıntıları yakar. Bir çakmak ya da bir mum ile bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Parmaklarınızı yakmamaya ve bu işlemi rüzgârlı bir alanda yapmamaya özen gösterin. Önce güvenlik!

Maske camının içi tamamen siyah olduğunda, maskenin soğumasını bekleyin ve oluşan isi yumuşak bir bezle silin. Camın artık yakılarak siyaha dönmesi zorlaşıncaya kadar bu işlemi (iki veya üç kez) tekrarlayın.

Camın aşırı derecede ısınmasına izin vermeyin ve bu tekniği, plastik lensli maskeler üzerinde denemeyin (erir). Çok az ısı ile eritebileceğinden dolayı alevi, maskenin yumuşak silikon eteğinden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Konu ile ilgili videomu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

KULLANILMIŞ DALIŞ MASKELERİ İÇİN UYGULAMALAR

Maske camları, her dalıştan önce buğu çözücü bir ajana maruz bırakılmalıdır (diş macunu veya yakma tekniğini daha yeni kullanmış olsanız bile). Aşağıda listelenmiş olan buğu çözücü ajanlardan biriyle yapılan uygulama, maskenin buğulanmasını engellemiyorsa, üretim aşamasından bir miktar kalıntının hala mevcut olması olasıdır. Yukarıda bahsettiğim diş macunu veya alev tekniklerini deneyin.

Yoğunlaşmanın (buğu, yoğunlaşmanın bir sonucudur), maske camının iç kısmına yapışmasını önleyen herhangi bir ajan, maskenin buğulanmasını önler. Bunun içi birçok seçenek mevcuttur:

3. Tükürük

Maskenin içine tükürün ve parmağınızla ovalayın. Maskeyi, içine su alarak durulayın. Amaç, maske camının iç kısmının üzerinde ince bir tükürük tabakası bırakmaktır. Maske dalıştan önce kurursa, tükürük işe yaramaz; bu nedenle dalıştan HEMEN ÖNCE bu tekniği kullanın.

Şu yazımı da okumanızı tavsiye ederim: Dalış Öncesinde Maskemize Neden Tükürüyoruz?

4. Ticari Buğu Çözücü (Defogging) Ajanlar

Ticari buğu çözücü ajanlar, maskenin (iç) camını kaplamak için özel olarak tasarlanmıştır ve birçok dalgıç bu ürünleri kullanmayı, tükürmekten daha etkili bulur. Maskenize, buğu çözücü çözeltiden birkaç damla uygulayın, parmağınızla ovalayın ve temiz suyla (kısa süreli) durulayın. Unutmayın, buradaki mantık, buğu çözücü ajanının ince bir katmanını, maske iç çamının üzerinde bırakmaktır. Bu nedenle maskeyi çok yoğun bir şekilde durulamayın.

5. Bebek Şampuanı

Bebek şampuanını tıpkı buğu çözme çözeltileri gibi kullanabilirsiniz. Birçok dalgıç, dalış ekipmanının yanında bir şişe sulandırılmış bebek şampuanı taşır. Birkaç damla çözelti maske camına sürüldükten sonra hafifçe durulanır ve maskenin buğulanması önlenir. Bebek şampuanı, genellikle hipoalerjenik, gözlerinizi daha az tahriş edici ve biyo-bozunur olduğu için standart şampuanlar yerine tercih edilir. Bebek şampuanı aynı zamanda güzel kokar.

6. Gliserinli Sabunlar ve Bulaşık Deterjanları

Gliserinli sabunlar ve bulaşık deterjanları, bebek şampuanları ile aynı şekilde kullanılabilir. Maskenin içine birkaç damla uygulayın, ovun ve hafifçe durulayın. Maske su sızdırırsa, bu ürünlerin içindeki buğu çözücü ajan, dalgıcın gözüne kaçabilir. Bu ürünlerle ilgili tek sorun, gerçekten gözleri yakmalarıdır.

Bazı gliserinli sabunlar ve bulaşık deterjanları biyolojik olarak çözünmez (biyo-bozunur değildir). Biyolojik olarak parçalanmayan buğu çözücü ajanlarını suya atmadığınızdan emin olun.

7. Diş Macunu

Üzeri tamamen kaplanana kadar maske camının üzerine aşındırıcı olmayan bir diş macunu sürün. Cam temizlenene kadar maskeyi temiz suyla hafifçe durulayın. Diş macunu kokularına (ve suyla karıştıktan ve ısındıktan sonra buharına) karşı çok hassassanız, maskenin içindeki kokulu hava, dalış sırasında gözlerinizi veya yanaklarınızı yakabilir. Buğu çözücü ajanı olarak diş macunu kullandıktan sonra dalmadan önce, kokunun tahriş edici olmadığından emin olmak için maskeyi birkaç dakika boyunca yüzünüze takıp, deneyin.

8. Patates

Bir maske camının iç kısmının, kesilmiş bir patates ile ovalanmasının, maskenin buğulanmasını engellediği söylenir. Patatesi cama sürün, hafifçe durulayın ve dalın. Bu yöntem, bir dalış efsanesidir, ancak bir dahaki sefere dalıştan önce bir patates ve bıçağınız olduğunda bu tekniği denemekten çekinmeyin.

Kaynak: liveabout.com

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It