Dalış Kursunuzda Size Yardım Edecek 8 Tavsiye

Dalış yapmaya karar verdiniz.

Öncelikle bir dalış merkezine gidip danıştınız ve size dalış kursu almanız gerektiğini, böylece güvenli ve keyifli dalışlar yapabileceğinizi söylediler.

Bütçe, zaman ve gerekli motivasyonu sağlayıp dalış maceranıza ilk adımı atmaya karar verdiniz. (Okumanızı tavsiye ediyorum: Dalış Eğitimine Başlamadan Önce)

Teorik dersler bitti, aklınızdaki soru işaretlerinin büyük bir çoğunluğunu eğitmeniniz, kitabınız, dvdniz vb sayesinde giderdiniz.

Şimdi sıra geldi eğitim dalışlarına.İlk Seviye Dalış Eğitimi: Sınırlı Su Dalışları

*Hevesli misiniz?

-Evet

*Heyecanlı mısınız?

-Evet

*Bu heyecan stresten mi yoksa meraktan mı kaynaklanıyor?

-İkisi de

Bu durum, henüz bilmediğiniz bir dünyayı dakikalar sonra keşfe gideceğiniz için oldukça normal. Hatta olmazsa bir sorun var demektir bile diyebilirim.

Eğitmeniniz size, yapacağınız dalışlardaki “becerileri” anlatıyor, brifingini veriyor.

Bu yazımda, uyguladığınızda sizlere büyük ölçüde yardımcı olacak 8 tavsiye vereceğim.

Eğer dalış kursuna başlamadan (en azından su çalışmalarına) önce internette biraz araştırma yapmış ve bu makaleye rastlamışsanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

İşte dalışa yeni başlayacak olan dalalim.com okurlarına tavsiyelerim:

 1. Eğitmeninizi dinleyin ve izleyin. Sualtı becerilerinin demolarını (becerileri kendi yapıp, size sualtında gösterirken) yaparken tüm dikkatinizi ona verin. Çünkü eğitmenler bunu sizin fayda sağlamanız için yapıyorlar ve (ümit ediyorum ki) eğitmeniniz bu beceriler konusunda bir uzmandır.
 2. Kursunuzdaki her şeyin bir amacı vardır. Başta yaptığınız becerinin amacının ne olduğunu anlamasanız bile bu gerçeği değiştirmez. Eğitmeniniz, brifing ve debrifinglerinde (dalış sonrası konuşma) her bir becerinin amacını sizlere aktaracaktır (yine ümit ediyorum).
 3. Sakin olun… Tabi ki bunu söylemek kolay, uygulayabilmek zordur. Hemen hemen herkesin başlangıç kursunda büyük ya da küçük problemleri olur. Bu, beklenen bir şeydir. Bu nedenle bir durumla karşılaştığınızda motivasyonunuzu kaybetmeyin, bunun normal olduğunu hatırlayın.
 4. Yapamadığınız bir şey yüzünden başınızı kayalara vurmayın. Eğitmeniniz, bu durumun üstüne gidecek, size yapmanız konusunda yardımcı olacaktır.
 5. Eğitim grubunuzdaki biri sizden daha hızlı öğreniyor, becerileri daha kısa sürede yapıyorsa bunu dert etmeyin. Bu, bir yarış değil! Unutmayın ki insanlar farklı hızlarda öğrenir. Bir beceriyi ne kadar sürede yaptığınız değil, sonunda kursunuzu bitirmeniz önemlidir.
 6. Soru sormaktan çekinmeyin. İnsanlar soru sormaktan/eğitmenden beceriyi bir kez daha göstermesini istemekten korkabilir. Ancak iyi bir eğitmen sabırlıdır ve “en saçma sorunun sorulmayan soru” olduğunu bilir.
 7. Başlangıç eğtimi kursunuzu (open water diver ya da 1 *) keyif dalışıyla karıştırmayın. Bazı insanlar, kursun yarısında “dalışın kendilerine göre olmadıklarını” düşünüp bu maceraya nokta koyabilirler. Bir çok insan için dalış, suya atlamak, balıklara, mercanlara, batıklara bakmak ve yüzeye ulaşmak demektir. Bir keyif dalışında genellikle maskemizi çıkarıp takmak, regülatörümüzü ağzımızdan çıkarıp atmak ve fin pivot gibi şeyler yapmayız. Dalış kursu, başınıza gelebilecek bazı durumların birer simülasyonundan oluşan beceriler içerir. Ancak bu becerileri her dalışta yapacağınız anlamına gelmez. Sadece sizi kendine güvenen, gerekli durumlarda neyi ne zaman ve nasıl yapması gerektiğini bilen emniyetli bir dalgıç haline getirir.
 8. Tadını çıkarın ! Dalış, eğlencedir! Olayın tüm ciddiyetine kapılıp eğlenmeyi unutmayın. Zaten eğitmeniniz de kursunuzun eğlenceli geçmesi için elinden geleni yapacaktır (üçüncü ve son kez ümit ediyorum).

Dalışa başlamayı planlıyorsanız ya da yeni bir dalgıçsanız Eğitim Kategorisi‘ndeki yazılarıma göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Sizi şimdiden tebrik ederim. Bu güzel yaz sezonunda keyifli ve güvenli dalışlar diliyorum.

Comments

 1. Sayın Murat Hocam, Gercekten Yeni başlayacak arkadaşların en cok karsilastiklari sorunları dile getirmissiniz. Elinize Saglik. Selam ve Sevgi ile.

  • Murat Demirağ says

   Serhat selam,

   Ziyaretin ve güzel sözlerin için teşekkür ederim.

   İyi ve güvenli dalışlar.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It