Dalış Ekipmanı Almadan Önce Mutlaka Okuyun

Dalış, ekipman bazlı bir spor. Bu nedenle her dalgıç, güvenli ve konforlu dalışlar yapabilmek adına kendi ekipmanına sahip olmak ister. Ancak özellikle ilk kez ekipman alacak olan bir dalgıç ya onlarca marka ve model arasında kafa karışıklığı yaşar, ya da dalış mağazalarındaki satış danışmanlarının tavsiyeleri ile yetinmek zorunda kalır. Her iki durumda da satın aldığı ekipmanın gerçekten kendisine uygun olup olmadığından emin olmayabilir. Eğer siz de şimdi ya da yakın gelecekte dalış ekipmanı satın almayı planlıyorsanız, mutlaka aşağıdaki önerilere göz atmalısınız.

Önce Hangi Ekipmanı Almalıyım?

“Image courtesy of photostock, / FreeDigitalPhotos.net”

Önce Hangi Ekipmanı Satın Almalıyım?

Dalış ekipmanı, maliyetinden dolayı genellikle parça parça alınır. İlk seviye kursunuzu alarak dalış hayatınıza başladınız. Bazı dalış merkezileri su eğitimi aşamasına geçmeden önce belirli ekipmanların satın alınmasını zorunlu kılar. En azından kendinize ait birer maske, palet ve şnorkelinizin olması kurs esnasında da işinizi kolaylaştıracak, aldığınız keyfi ve kendinize güveninizi arttıracaktır. Böyle bir zorunluğun olmadığı bir yerde eğitiminize başlıyorsanız sizlere tavsiyem şu yönde olacaktır:

Dalış eğitiminizi tamamladıktan sonra, ekipman satın almadan önce bir kaç tane (4-5 kadar) eğlence dalışı yapın. Eğer dalışa devam edeceğinizi, bu sporun sizin için olabildiğince zaman ayıracağınız bir hobiye dönüşeceğini düşünürseniz, ilk etapta bir maske, palet ve şnorkel satın alarak başlayın. Dalış devam etmediğiniz/edemediğiniz durumlarda da bu malzemeleri istediğiniz yerde kullanabileceğinizi unutmayın. Gittiğiniz her deniz tatilinizde, tüplü dalış yapın ya da yapmayın, bir maske, palet ve şnorkel işinize yarayacak, suyun altını yüzeyden ya da ördek dalışlarıyla gözlemlemenize yarayacaktır.

Bundan sonraki ekipman tavsiyem elbisedir. Hem hijyen açısından, hem de vücudunuza tam oturması açısından kendi elbisenize sahip olmak rahatlığınızı arttıracak olan önemli bir elemandır. Bundan sonra da BCD ve regülatör satın almayı tercih edebilirsiniz.

Bu sıralama, aynı zamanda ucuzdan pahalıya göre yapıldığı için, artık bir regülatör satın alıyorsanız, onlarca dalışınız var ve büyük olasılıkla bundan sonra da devam edeceksiniz demektir. Harcamanız, ölü yatırım olmaktan çıkıp, size uzun yıllar rahatlık ve güven sağlayacak bir enstrümana dönüşecektir.

Şimdi de satın almadan önce dikkat etmeniz gereken unsurlara göz atalım. Her ekipmanın kendine özgü özellikleri vardı ve bunları bilmeniz size büyük fayda ve fikir sağlayacaktır.

Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

 

Maske

En iyi maske, yüzünüze oturan maskedir. Bunu anlamanın tek yolu vardır: Satın almayı düşündüğünüz maskeyi yüzünüze kayışını başınızdan geçirmeden oturtun. Şimdi burnunuzdan, maskenin içinde hapsolmuş olan havayı çekin. Eğer maske vakum yapıyor ve yüzünüzden düşmüyorsa, yüzünüze uygundur. Bir diğer deyişle maskeniz hava sızdırmıyordur, dalışta da su sızdırmayacaktır.

Siyah ya da şeffaf silikonlu maske seçimi genellikle dalgıçların kafasını karıştırır. Ancak bu, kesinlikle kişisel bir tercihtir. Şeffaf silikonlu maske, siyah silikona göre daha ferahtır, çünkü içeri güneş ışınları rahatlıkla girebilir. Diğer taraftan da ilk bir kaç metrede maskenin içine giren bu ışınlar dalgıçta rahatsızlık yaratabilir, gözler güneş ışınlarından yorulabilir. Siyah silikon, bu ışınları emer ve rahatsızlığı ortadan kaldırır. Seçim sizin.

Maskenin yekpare ya da yan yana iki camdan imal edilmiş olması da yine kişisel tercihtir. Bir çok dalgıç yekpare camın daha fazla görüş açısı elde ettiğini söylese de aslında maskenin ortasında kaldığı için görüş açımıza pek de fayda sağlayacağını sanmıyorum. Hiç birimizin burnunu göremediği gibi..

Her maskede olmasını tavsiye ettiğim iki şey:

 • Camlarında TEMPERED ifadesi olmalı (ısıl işlemden geçmiş, dayanıklı olması)
 • Çift camlı olması (önlü arkalı iki camdan oluşması; Çift camlı pencereler gibi. Bu da dayanıklılığa etki eder)

Dalış maskesi seçimi ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

Palet

Açık ya da kapalı palet (topuk bölgesi açık ya da kapalı) opsiyonu vardır. Scuba dalgıçları, genellikle açık palet kullanırlar, çünkü bu tarz paletler, patik ile rahatlıkla giyilebilir. Hafifliği ve patik kullanmanın kendilerine has zorlukları sebebiyle (patik pozitif yüzerliğe sahiptir -dalgıcın ayaklarını yüzeye doğru kaldırır-) serbest dalgıçlar (nefes tutarak dalış yapanlar) kapalı paletleri tercih ederler. Aynı zamanda, dalış merkezlerinde kurs alırken genellikle kapalı palet kullandırılır. Bunun iki sebebi vardır:

 • Patik, hijyen açısından genellikle öğrencilere verilmez (mantar gibi hastalıklar sebebiyle)
 • Kapalı paletler genellikle açık paletlerden daha hafiftir (daha az kondisyon gerektirir)

Benim tavsiyem, önce dalış merkezlerindeki kapalı paletleri kullanmak, yeterli kondisyon seviyesine gelindiğinde de bir çift patikle beraber bir açık palet alınması yönündedir. Patik sizi soğuk ve özellikle kıyı dalışlarındaki çakıllardan koruyacaktır.

Ortası yarık paletler son yıllarda moda oldu. Bu paletlerin özelliği, size itiş kuvveti sağlarken ayağı yormamasıdır. Ancak bu paletlerden çok fazla hız yapmasını beklemiyorum. Hız yapmak için biraz daha sert paletler tercih edilmelidir. Özellikle akıntı dalışlarında yarık olmayan paletler daha efektif kullanılacaktır. Tercih yine size ve dalış yapacağınız ortamlara bağlıdır.

Paletinizde mutlaka en az iki tane “kanal” olmasını öneriyorum. Kanal, paletin palasında (paletin ayağınıza uzak olan tarafı/ayağınızın üst tarafında yer alan bölge) bulunan yarıklara verilen addır. Ne kadar fazla olursa su tutuşu da o kadar fazla olacaktır. Arabalardaki yol tutuşu gibi düşünebilirsiniz.

Satın almayı planladığınız paletin tekini, patiğinizle birlikte giyin. Ayağınızı havaya kaldırıp yukarı aşağıya doğru sallayın. Bunu yaptığınız zaman palet ayağınızı rahatsız etmeyecek kadar dar (rahatsız ederse dalışlarınızda ayak altınızda kramplar oluşacaktır), dalışta ayağınızdan çıkmayacak kadar da rahat olmalıdır. Paletiniz ayağınıza tam oturmalı, sanki ayağınızın devamıymış gibi tek vücut olmalıdır.

Palet seçimi hakkında aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz.
 


 

Elbise

Islak elbise, Türkiye’de 12 ay kullanabileceğiniz bir elbisedir. Saatlerce suda kalan bir profesyonel olmadığınız sürece kuru elbiseye ihtiyacınız olmayacaktır. Sadece kış aylarında kalın elbiseler (en az 5 mm) tercih edilmelidir. Gerekirse içine bir içlik giyerek, başlık ve eldiven kullanarak korumanızı yalıtımınızı arttırabilirsiniz.

Islak elbise, vücuda tam oturmalıdır. Bu, sıklıkla “ne kadar sıkı olursa o kadar iyidir” gibi bir yanılgıya yol açar. Dalış elbiseniz aşırı sıkı olursa dolaşım sistemine etki edebilir, hatta beyine kan taşıyan karotis atardamarına yapılan bası sonucunda kalp ritmi yavaşlayabilir (Karotis Sinüs Refleksi). Bu nedenle dalış elbisesi aşırı sıkı olmamalıdır.

Diğer taraftan da eğer satın almayı planladığınız elbise, üzerinizde bol duruyorsa (potluklar varsa) içine olması gerekenden fazla su alacak, sirkülasyona sebebiyet verecek ve sizi üşütecektir.

Giyildikten sonra vücudunuzda herhangi bir bolluk kalmamalı, elbiseniz vücudunuzun tamamını sarmalıdır. Islak elbisenizi denemeden kesinlikle almayın. Her marka ve modelin bedenlerinin farklı olabileceğini unutmayın. Eğer Amazon.com gibi bir internet sitesinden alış veriş yapacaksanız, beğendiğiniz ürünü önce bulunduğunuz bölgede bulup deneyin, sonra siparişini verin.

Regülatör

Bu ekipmanda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, solunum kolaylığıdır. Regülatörünüzbalanslı” olmalı, yani her derinlikte aynı performansı göstermelidir. Sadece her derinlikte değil, her pozisyonda size solunum rahatlığı verebilecek bir regülatör isteyin. Örneğin baş aşağıya durarak suyun altını izleyeceğiniz durumlar olacağını unutmayın.

Eğer ileride su altı fotoğrafçılığı ile uğraşacaksanız, “yandan egzozlu” regülatörleri tercik etmek isteyebilirsiniz. Böylelikle fotoğraflarınızda istenmeyen kabarcıklar görmemiş olursunuz.

Vidalı yapılarından dolayı, tüpten gelecek olan basınçlı havaya karşı daha dayanıklı olan DIN (Deutsche Industrie Normen) vana seçeneğini tavsiye ederim.

BCD

Tıpkı elbise gibi, satın almayı düşündüğünüz BCD de vücudunuza tam oturmalıdır. Dar BCD’ler hem sizi

rahatsız edecek, hem de ihtiyacınızdan daha düşük hacimli olacağı için verimsiz olacaktır. Sizi yeterince yüzerlikli konuma getiremeyeceği için sorun yaratacaktır. Bol olması halinde ise vücudunuzdan çıkabilir, çıkmasa dahi tüp rahatlıkla her hareketinizle sağ-sol yapacağı için denge kaybı yaşanacaktır.

Bunlara ilave olarak, ağırlık entegre sistemlerinin BCD’nizde bulunmasını tavsiye ederim. Bu sayede ağırlık kemeri kullanmaz ve ağırlıklar zorunlu olarak dengeli dağılacağından rahat edersiniz.

Sırttan şişmeli BCD’ler, genellikle su altı fotoğrafçıları tarafından kullanılır ve askıda kalmayı diğer modellere göre kolaylaştırır. Bütçeniz dahilinde ise bu opsiyonu tavsiye ederim.

Tüp ve Ağırlık

Eğer kendi tekneniz, dalış arkadaşınız (buddy) ve her iki dalgıcında diğer tüm ekipmanı varsa tüp ve kurşun ağırlık satın almayı tercih edebilirsiniz. Tüp konusunda Faber markasını tavsiye ederim.

Ağırlıklar zaten hemen her yerde aynı. Ancak benim tavsiyem bu iki ekipmanı almamanız. Tüp, maliyetli ve ağır, taşınabilmesi güç bir ekipmandır. Ağırlıklar yer kaplamasa dahi ağırlığı size yetiyor. Her dalış merkezinden ağırlık ve tüp bulabilirsiniz. İlla kendi teknenizden buddynizle birlikte dalmak istiyorsanız da dalış merkezlerinden bu ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Patik ve Eldiven

Bu iki ekipman da koruyucudur ve özellikle soğuk sularda önem teşkil eder. Hem patik, hem de eldiven neopren malzemeden olmalıdır. Patiklerin tabanının kalın malzemeden üretilmiş olmasını ekstra koruma için tavsiye ederim. Her iki ekipman da vücuda iyi oturmalı, uçlarında boşluk olmamalıdır. Diğer taraftan, tıpkı elbisede olduğu gibi el ve ayakları çok sıkmamalı, kramplara ve rahatsızlığa sebebiyet vermemelidir.

Satın almayı planladığınız patik ve eldiveni mutlaka deneyin. El ve ayağı iyice sardığından, boşluk kalmadığından emin olun.

Başlık

Soğuk sularda kullanılan bir diğer ekipmandır. Aşırı sıkı olması baş ağrısına ve hatta kalbin yavaşlamasına sebebiyet verebilir (Karotis Sinüs Refleksi). Diğer koruyucu ekipmanlar gibi başlık da ne çok sıkı, ne de çok bol olmalıdır.

Başlık konusunda iki tavsiyem var:

 • Ense ve boyna kadar inen modeller daha iyi ısı yalıtımı sağlar (bu uzantılar elbisenin içinde kalacağından çift kat koruma sağlayacaktır)
 • Başlığın kafanızın hemen üzerinde kalan bölgesinde delik yoksa siz açın. Bu sayede regülatör egzozundan çıkıp başlığa giren hava kabarcıkları başlığınızı yukarı kaldırıp rahatsızlık vermez. Bu delikten çıkıp, yüzeye doğru çıkarlar.

Dikkat ederseniz tüp haricindeki ekipmanların hiç birinde marka ismi vermedim. Ekipmanda önemli olan “size ne kadar uygun” olduğudur. Tabi ki üretimde kullanılan malzeme de satın alma aşamasında önemli olacaktır. 

Benim tavsiyelerim, istediğiniz marka ve modellerin sizin için ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğinin bir özetidir.

Comments

 1. osman erdağ says

  mrhb
  iyi bayramlar

  bilgiler için tşkkr

  yeni başlıyorum dalgıçlığa

  • Murat Demirağ says

   Merhabalar Osman,

   Dalalim.com’u ziyaretin ve yorumun için teşekkürler.

   Hayat boyu sürecek bir maceraya başlıyorsun, emin ol göreceklerine ve hissettiklerine inanamayacaksın.

   Aklına gelecek herhangi bir soruda bize buradan, info@dalalim.com adresinden ve facebook.com/dalalimcom adresli Facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsin.

   Keyifli ve güvenli dalışlar dileklerimle…

 2. Cmas 1* belgemi bu yıl aldim. PADI sistemiyle devam etmek istiyorum. Bana profesyonel bir padi dalış merkezi lazım. Kahramanmaraşda yaşıyorum. Havaalanı na uzak olmayacak sekilde hangi dalış merkezini tavsiye edersiniz.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It