Dalış Eğitimine Başlamadan Önce

National Geographic Channel‘da Sea Hunters’ı izlediniz, yıllardır dalış yapan bir arkadaşınızın en son dalışı hakkında sohbet ettiniz, tatil yaptığınız yerde bir dalış teknesi gördünüz, çocukluğunuzdan beri Jacques Cousteau hayranıydınız ve en sonunda zaman bulduğunuzu düşünüyorsunuz… Nedeni ne olursa olsun dalış yapmaya karar verdiniz ve biraz bilgi edinmek istiyorsunuz. Bu doğru bir karar ve aslına bakarsanız “biraz bilgi” den fazlasına ihtiyacınız var.

Dalış Merkezi Seçimi

Türkiye’de onlarca dalış merkezi mevcut. Sadece kıyı şeritlermizide değil, Türkiye’nin her yerinde, örneğin Ankara’da dahi insanlara dalış yapmayı öğreten dalış merkezleri var. Teorik eğitimlerini burada tamamlayıp, dalış eğitimleri için turlarla deniz kenarlarına turlar düzenleyerek dalış eğitimleri tamamlanıyor.

Size dalış merkezi seçiminizde bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

Teorik derslerin yapılacağı yerde kullanılmak üzere bilgisayar, projektör, beyaz tahta vb yardımcı elemanların bulunup bulunmadığını kontrol edin. Unutmayın ki teorik dersler, en az su eğitimi kadar önemlidir. Dalış merkezinizin, teorik dersleri ciddiye aldığından, bu yardımcı malzemeleri kullanmaya özen gösterdiğinden emin olun.

Eğer bu teorik derslerin yürütüleceği yerde bir de sadece bu dersler için dizayn edilmiş bir de derslik/sınıfın olması idealdir.

Su çalışmalarınızın yapılacağı ortam da kuşkusuz bir o kadar önemli. Eğitimlerinizde kullanacağınız ekipmanlara göz atın. Eski, yırtılmış, deforme olmuş ekipman bulundurulup bulundurulmadığına dikkat edin.

Eğitmen Seçimi

Dalış merkezinizi ziyaretinizden sonra yukarıdaki konularda tatmin olduysanız, her hangi bir şey sizi rahatsız etmediyse sıra seçtiğiniz dalış merkezinde çalışan, size eğitim verecek eğitmenlere geliyor. Eğitmeniniz her şeyden önce güler yüzlü, kendinden emin ve rahat olmalı. Eğitmeninizin bu özellikleri, dalış eğitiminizin gerek teorik, gerekse pratik çalışmalarında size konfor ve beceri sağlayacaktır.

Eğitmeniniz, gerçekten eğitmen olmalıdır. Dalış asistanı gibi diğer dalış profesyonelleri dahi suya girip A’dan Z’ye eğitiminizi tamamlayamazlar. Tabiki bir eğitmen, bazı becerilerde asistanını kullanabilir. Güncel bir eğitmenlik sertifikasına sahip olmayan birinden eğitim almaktan kaçının.

Dalış Sistemi (Acentesi) Seçimi

Türkiye’de her dalış merkezinin CMAS – TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) Yetki Belgesi’ne sahip olması zorunludur. Bu nedenle Türkiye sınırları içinde gideceğiniz her dalış merkezi zaten CMAS acentesini portföyünde bulundurur.

Ülkemizde ve dünyada geçerliliği yüksek olan diğer iki dalış sistemi SSI ve PADI‘dir. Dalış sistemleri hakkında detaylı bilgi için Dalış Sistemleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Fiyat Seçimi

Özellikle ülkemizde “dalış merkezleri odası” gibi bir kurum bulunmadığı için çok farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Şu an itibariyle 250 TL ile 1100 TL arasında fiyatlar mevcut. Her biri de “dalış eğitimi“.

Bir dalış profesyoneli olarak size şunu söyleyebilirim:

“Eğitim ücreti, eğitimin konforu, güvenliği ve eğlencesini belirleyen bir unsurdur.” 

Tabiki hepimiz ekonomik yaşamaya, elimizden geldiğince maliyetlerimizi düşük tutmaya çalışıyoruz. Ancak konu dalış yapmak gibi eğlenceli, ancak bir o kadar da tecrübe, bilgi, beceri ve ekipman gerektiren bir spor olduğunda biraz farklı düşünmemiz gerekiyor.

Bir vazodan bahsediyor olsaydık ve tıpatıp aynı vazoyu farklı fiyatlarda bulsaydık tabi ki ucuz olanı seçerdik. Ancak konu hizmet satın almaya, tekrar etmem gerekirse dalış eğitimi gibi ciddi bir konuya geldiğinde bir kez daha düşünmek, iyi optimizasyon yapmakta büyük yarar görüyorum.

Acele etmemenizi, dalış eğitiminize başlamadan önce yukarıdaki önerilerimi gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa bana FaceBook, Twitter, Google+ ve info@dalalim.com mail adresimden ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede dalış merkezi seçiminizde de size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu makaleyi aşağıdaki paylaşım butonları yardımıyla dalışa başlamak istediğini düşündüğünüz kişiler ile paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden dalış eğitiminizde başarılar.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It