Düdük

Sualtında konuşamadığımız için dalgıçların birbirine seslenmesi imkansızdır. Regülatörü çıkarıp bağırmayı deneyebilirsiniz ancak maalesef çok da verim alamadığınızı göreceksiniz. Bu nedenle özellikle dalış liderlerinin sualtında gruplarına seslenmek için kullandıkları bazı ekipmanlara göz atalım.

Sualtı Düdüğü

Çıkardığı sesten dolayı “duck (ördek)” de denilen bu ekipman tüpten aldığı sıkıştırılmış hava sayesinde sualtında dahi yüksek ses çıkarır. Suyun altında ses çok hızlı yayıldığı için kaynağını bulmakta zorlanırız. Bu nedenle dalış liderleri, dalış öncesi brifinglerinde öğrencilerine/grubuna bu sesi duyduğunda kendisine bakmalarını isterler.

Örneğin, dalış lideri oyukta bir müren gördüğünde düdüğünü kullanarak grubun ilgisini çeker ve bu güzel canlıyı grubuna rahatlıkla gösterebilir. Grubun havasını sormak için ilgi çekmek için de bu ekipman önemlidir.

Shaker

Bir boru içindeki bilyenin yukarı aşağı yaptığı hareketten kaynaklanan ses kaynağı olarak kullanılır. Lider shakerını sallar ve grubunun ilgisini çeker. Shakerlar tüpten hava kullanmadığı için kullanımları ducklara göre daha fazladır. Aynı zamanda teknoloji barındırmadıkları için daha az maliyetlidir.

Su Üstü Düdükleri

Su üstünde, özellikle dalgalı sularda ya da gece dalışları gibi iletişimin su üstünde kaybedilebileceği ortamlarda kullanılır. Yüzeyde birbirini arayan dalgıçlar düdükleri sayesinde birbirlerini kolaylıkla bulabilirler.

Su üstü düdükleri, fotoğrafta gördüğünüz gibi genellikle BC hortumlarına tutturulur.

CLOSE
CLOSE
Pin It