Bıçak

Dalış bıçağı, tüm dalgıçların taşıması gereken güvenlik ekipmanından biridir. Dalış bıçakları sivri değil, keskindir. Çünkü bıçak, delmek için değil, kesmek için kullandığımız bir ekipmandır.

Özellikle ülkemizde malesef çok fazla terk edilmiş misina ve ağ bulunmaktadır. Dalışlarımızda bu ağ ve misinaları bazen göremeyip, takılabiliyoruz. Gece dalışlarında, “aşağıda dalgıç var” şamandırasına aldırmayıp, dalış yaptığımız nokta ve civarına ağ atan bazı balıkçılara dahi rastladığımız oluyor. Dalış bıçakları, bu noktada bizlere yardımcı oluyor. Dalış arkadaşımız (buddy) bıçağını kullanarak bizi bu takılma durumundan kolayca kurtarabiliyor.

Bıçak, takılma durumlarında en son alternatif olmalıdır. Önce el ile dalış arkadaşımızı takıldığı yerden kurtarmaya çalışmalıyız. Çünkü istemeden de olsa bıçak ile buddymize ya da ekipmanına zarar verme ihtimalimiz vardır.

Dalış bıçağı, bacağın dışına takılmaz; diz ile ayak bileği arasına, bacağın iç tarafına takılır. Bunun iki sebebi vardır:

  1. Her iki elimizle de bıçağımıza erişebilir durumda olmamız gerekir.
  2. Acil durumlarda, ağırlık kemerimizi çıkarıp atmamız gerekirse bıçağımıza takılmamalıdır.
Çok farklı marka ve modelde dalış bıçağı bulabilirsiniz. Satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, bıçağınızın paslanmaz çelikten yapılmış olmasıdır. BC koluna takabileceğiniz küçük dalış bıçakları da mevcuttur.
CLOSE
CLOSE
Pin It