Başlık

Dalış başlığı, dalgıçları soğuktan korumaya yarayan bir ekipmandır. Dalgıçların sadece yüzü açıkta kalacak şekilde kaplar. Dalış elbiseleri boyun ve ense kısmından deniz suyunu alır. Her dalgıç suya atladığında (özellikle kış aylarında) deniz suyunun ense kısmından sırtına doğru ilerlediğini hisseder.

Kapşonu olan dalış elbiseleri dahi bir başlık kadar verimli su sızdırmazlığı sağlayamaz. Çünkü kapşon, sadece elbisenin sırt bölümünden gelen suyu engelleri boyun bölgesi yine su alır. Dalış başlığı, elbise giyilmeden önce giyilir ve bu sayede elbisenin boyun ve ense kısmı başlığın bu bölgelerdeki kısmının üzerine gelirse çifte koruma sağlanmış olur. Özellikle bazı dalış başlıklarının boyun ve ense kısımları bu sebeple uzun olur.

Dalış başlığı seçiminde dikkat edilmesi gereken konu aşırı sıkı olmamasıdır. Başlığın normalin üzerinde sıkı olması, “Karotis Sinüs Refleksi“ne sebebiyet verir. Yani şah damarınıza baskı yaparak kalp ritmini düşürebilir ve istenmeyen durumlara davetiye çıkarabilir.

Başlığın, başın tam üzerine gelen kısmında bir delik olması konforunuz için büyük yardım sağlar. Eğer böyle bir delik yoksa kendiniz küçük bir delik açabilirsiniz. Bunun sebebi, regülatörden kabarcık şeklinde çıkan havanın bir kısmının yanak ve alın kısmından başlığın içine girmesidir. Bu durumda başlığın içinde toplanan hava kabarcıkları, başlığınızı yukarı doğru kaldırmaya çalışacak ve sizi dalış boyunca rahatsız edecektir.

CLOSE
CLOSE
Pin It