Ağırlık

Genelde dalış yapmayan arkadaşlarımın bana sorusu şu oluyor: “Bu kadar ağır ekipman sizi sualtında çok fazla batırmıyor mu?” Evet, bilmeyen biri için tüp, bc, elbise ve kullandığımız diğer tüm ekipmanların çok ağır olduğu ve sanki dalgıçları denizin dibine kadar hiç efor sarf edilmesine gerek kalmadan indirdiği fikri normal gelebilir. Ancak gerçekler böyle değil.

Dalış elbisesi, eldiven, patik, başlık ve BC çok hafif olduğu için bizi yüzdürür, batmamıza engel olur. Aliminyum tüpler zaten hiç batmaz, tam tersine bizi suyun altında yukarı doğru çeker. Bir aliminyum tüpü denize atarsak yüzdüğünü görürüz. Çelik tüpler ilk etapta özgül ağırlığından dolayı bizi suyun altına indirmeye yardımcı olsa da dalgıç tüpün içindeki havayı kullandıkça işler tersine döner. Çelik tüp dahi bir süre sonra şamandıra görevi görmeye başlayıp bizi yüzeye doğru hafif hafif çekmeye başlar.

Bu nedenle, dalgıçlar suyun altında kalabilmek için ağırlık kullanır. Kullanılan ağırlık genellikle kurşun bloklardır. Çoğu dalış merkezinde bu kurşun bloklar bir ağırlık kemerine takılır, dalgıç bu kemeri beline bağlar. Ancak günümüzde BC’ye entegre edilebilen “cep ağırlıkları” da mevcuttur.

Bir dalgıcın kaç kg ağırlık alması gerektiği kullanılan ekipmana, kişinin kilosuna ve yağ/kas oranına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir dalgıç, diğer tüm faktörler sabit olduğu halde çelik tüp kullandığında 8 kg ağırlık kullanıyorsa, aliminyum tüp kullandığında 8 kg’dan daha fazla ağırlık almak durumunda kalacaktır. Çünkü aliminyum tüp, çelik tüpe göre daha az yoğundur ve dalgıcı yüzeye doğru çeker.

 

CLOSE
CLOSE
Pin It