Çeşme’den Çıkan Dev

Bir süredir İzmir’in Çeşme ilçesinde trol ile balık avı esnasında ekonomik değeri olmayan türler için çalışmalar yapılıyordu. Ege Üniversitesi’nin, balıkçı tekneleriyle yaptığı bu çalışma esnasında, 100 metreden çekilen ağda dev bir vatoz türü görüldü.

Kanat açıklığı 2 metrenin üzerinde olan ve Dasyatis pasticana türüne ait olan bu dev vatoz, tekne personelini ilk etapta oldukça korkuttu.

dev-vatoz

Foto: hurriyet.com.tr

Balıkçı teknesine zorlukla çekilen bu dev, cinsiyetinin belirlenebilmesi için kuyruğunun kaldırılması esnasında doğum yapmaya başladı ve 8 adet yavru dünyaya getirdi.

2 metre 21 santimetre ile dünyanın en büyük Dasyatis pasticana türü olarak kayıtlara geçen ve 450 kilogram ağırlığına sahip olan dev vatoz, bilimsel verilerin kaydedilmesi sonrasında 8 yavrusuyla beraber yine denizlere döndü.

Kuyruğunun kesilmiş olduğu belirlenen bu güzel deniz canlısının, büyük bir ihtimalle daha önce de balıkçılar tarafından yakalandığı, zarar vermemesi ya da zehirli olabileceği düşünülerek kuyruğunun kesilip tekrar sulara bırakıldığı düşünülüyor.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Aydın, bu büyüklükteki bir vatozun muhtemelen doğum yapmak için kıyıya bu kadar yaklaştığını belirtti.

Haberin kaynağı: hurriyet.com.tr

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It