Çeşme’de Osmanlı Döneminden Kalan Venedik Batıkları Keşfedildi

Kaptan-ı Derya Mezomorto Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması ile Venedik Cumhuriyeti donanması arasında, 9 Şubat 1695 tarihinde bir deniz savaşı yaşanmıştır.

Bu savaş, Karaburun Yarımadası açıklarında gerçekleşmiş, ancak yeri şimdiye kadar gizemini korumayı başarmıştır. 

Bölgedeki balıkçıların ağlarına takılan bazı parçalar, bu gizem perdesinin ağır ağır aralanmasında öncü olmuş, Çeşme açıklarında, Türk bilim insanlarının muhteşem çalışmasıyla bu batıkların ortaya çıkarılmasına yardımcı olmuştur. 

Ahşap Batıkların Keşfi

Bu savaştan yıllar sonra, 2018 yılında, balıkçıların ağlarına kimi zaman tarihi gemilere ait olabilecek ahşap parçaların takıldığını öğrenen sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay, bu bölgede keşif dalışları yapmaya başlamıştır. 

Bu dalışlarda, 70 metre ara ile iki ahşap gemi ve sayısız top ile karşılaşan Kolay, bu durumu Türkiye Batık Envanteri Projesi’ne bildirmiştir.

Türkiye Batık Envanteri Projesi ekiplerince bölgede yapılan araştırmada, bu batıkların Koyun Adaları Muharebesi esnasında, Osmanlı donanması tarafından batırılan batıklar olduğunu doğrulamıştır. 

Seksen beş metre derinlikte uyuyan bu iki batığın, Bizanslılara ait olan amiral gemisi ile bu gemiye yardıma gelen gemi olduğu tespit edilmiştir. 

Kaynak: aa.com.tr

En Derin Arkeolojik Proje

Bu keşif, uzaktan kumandalı kameraları ve sonar sistemlerinin kullanıldığı, Piri Reis araştırma gemisinde çalışan yirmi Türk bilim insanı ile yürütülen proje, bu benzersiz keşfe ek olarak, Türkiye’de ve Türk bilim insanlarıyla yapılmış en derin sualtı arkeolojisi çalışması olarak da bizler için önem arz ediyor. 

Kaynaklar:

wikipedia.org

aa.com.tr

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It