Buzlar Kraliçesi: Derya Can

Derya Can, 24 Şubat 2017’de yeni bir dünya rekoruna imza attı. 

Avusturya’da, hava sıcaklığının 4°C, su sıcaklığının ise 1°C olduğu zorlu koşullarda palet atan milli dalgıcımız Derya Can, dünya rekorunu kırarak Türkiye’ye haklı bir gurur daha yaşattı. 

Her iki tarafı yüksek dağlarla çevrili olduğu için yılın bu zamanlarında yüzeyi 35 cm kalınlığında buz ile kaplı olan Weissensee isimli göle serbest dalış yapan Derya Can’ın bu rekor denemesini CNN TÜRK, internet sitesi üzerinden canlı yayınladı.   

Foto: Facebook

Serbest dalış (tüpsüz) yaparak buz altında en uzun mesafe kategorisinin zirvesinde bugüne kadar Fransız Aurore Asso yer alıyordu. Aurore’nin rekoru 112.3 metreydi.

Türkiye’den gelen güvenlik dalgıcı ekibiyle birlikte dünya rekoru denemesini başarıyla gerçekleştiren Derya Can, buz altında 116 metre mesafe katederek hem bu serbest dalış kategorisinin dünya rekoru oldu, hem de Guinness Dünya Rekorları Kitabı‘na ismini yazdırmaya hak kazandı.

Son 15 gündür Avusturya’da buz altı antrenman dalışları yapan başarılı sporcu Derya Can, bundan önce de soğuğa adaptasyonunu arttırabilmek için Uludağ’da çalışmalarını yürütüyordu.

Bu profesyonellik ve azim meyvesini verdi ve 24.02.2017’de Derya Can, 116 metre ile buz altında en fazla mesafe kateden dalgıç olarak tarihe geçti.

Rekoru tescillendikten sonra kameralara konuşan milli sporcu, rekorunu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde kırmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve bu rekoru Türk kadınlarına armağan ettiğini söyledi. 

Dünya rekorunu başarıyla kıran Derya Can, 116 metrelik bu zorlu dalışından sonra yüzeye çıktığında oldukça rahat görünüyordu. 

Derya Can’ı ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It