Bunu Yapmadan Suya Girmeyin

Sonra, hazırladığım scubamı yere yatırdım ve botun karaya yanaşmasını izledim” dedi dalgıçlardan biri. “Bot yanaştıktan sonra bir arkadaşımın yardımıyla scubamı sırtıma aldım ve suya indim.

Botçuya ekipmanımı verip bota atladım. 15 dakika kadar sonra diğer tüm dalgıçlarla beraber dalış noktasına varmıştık.

Kendimi suya bıraktım. Liderin işaretiyle  BC‘mi söndürmeye ve alçalmaya başladım. 

Ancak regülatörümden hava gelmiyordu. Bu nedenle henüz başladığım alçalmamı durdurup yüzeye çıktım. 

Tüpümün kapalı olduğunu fark ettim, karada açıp kontrollerimi yapmayı unutmuştum. Dalış eşimden tüpümü açmasını rica ettim.

Sorun burada da devam etti, çünkü tüp açılır açılmaz o-ring patladı! Botta yedek o-ring yoktu.

Lider, dalışa diğer dalgıçlarla devam ederken ben ve buddym bota alındık, 40 dakika boyunca orada grubun çıkmasını bekledik.

Dalış eşimden özür dilemiş olsam da (sonuçta benim yüzümden dalış yapamamıştı) bana karşı biraz tepkili olduğu her halinden belliydi.

Dalıştan dahi o anda soğuduğumu fark ettim.

Yukarıdaki olayı anlatan dalgıç, bir sistemdeki giriş sertifikasına sahip. 22 kayıtlı dalışı var.

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığı bu olayı (kendince gülümseyerek anlatılacak kadar “eğlenceli“ydi) bana samimiyetiyle aktardı. Kendisine bunu yazıp yazamayacağımı sordum.

Memnuniyetle” dedi, sanırım neden yazmak istediğimi dahi bilmeden. “Eğlenceli bir dalış hikayesi” başlığıyla yazacağımı düşünerek biraz da…

Dalışta Buddy'nin ÖnemiDalış Eşi: Buddy

Sizlere daha önce yine gerçek bir olayı aktararak dalış eşinin, yani buddynin öneminden bahsetmiştim (okuyun: Gerçek Bir Hikaye: Dalış Eşinin Önemi).

Dalış eşi olmak, sadece suda iki dalgıcın yan yana kalması, birbirine “okay” vermeleri ve hava sormalarından ibaret değildir.

Buddylik, karada başlar, karada biter.

Dalışa başlamadan önce karada ekipman monte ederken, scubayı sırtımıza alırken, kıyı dalışlarında buddymizin düşmemesi adına yan yana yürüyerek, paletlerimizi giymek için birbirimizden yardım isteyerek, sualtında uzaklaşmadan güvence sağlayarak, okay alıp vererek, havalarımızı sorarak, beraber dalış başlayıp, bitirerek, karada scubayı sırtımızdan çıkarırken, ekipmanımızı demonte ederken…

Özetle dalışın her adımında buddy, çok büyük önem taşır. İyi, sorumlu bir buddye sahip olmak çok önemlidir, çünkü bu, dalışınızın güvenliğini sağlar.

İdeal dalış eşi olabilmeyi daha kolay anlatabilmek için sizlere bir grafik hazırladım. Görsele tıklayıp, büyütebilirsiniz.

Gelelim En Önemli Noktaya

Buddylik konusunda yeterince konuştuk. Zaten buddy ne demektir, dalışta buddy olmak nedir diye merak eden arkadaşlar için bu konuyu daha önce işlediğimizi konuşmuştuk (okuyun: Gerçek Bir Hikaye: Dalış Eşinin Önemi).

Soru şu:

Giriş kısmında konuştuğumuz ve iki dalgıcın güzel bir dalış gününde -maalesef- dalış yapamadan dönmelerine yol açan bu can sıkıcı durum nasıl hiç yaşanmazdı?

Hepinizden bir kaç cevap duyar gibiyim…

“Bu arkadaş ekipmanını kontrol etmeliydi”

Tüpünü açmayı unutup bota gelen dalgıç mı olur?”

“Murat, doğru yazmışsın, eyvallah ama bunu bazen ben de yaşıyorum :)”

Evet, bu arkadaş tabi ki ekipmanını kontrol etmeliydi… Bunu eğitiminde görmüştü (en azından umut ediyorum).

Ancak bizler de arabamızın benzinini her zaman kontrol ediyor olsaydık dünyada hiç yolda benzini bitip kalan araba olmazdı. Demek ki bu, insana ait bir şey ve unutulabiliyor.

Ekipman kontrolü ve tüpü açıp bota gelmesi gerekirdi, evet. Ancak bir anlık dalgınlık demek ki bu adımları atlamamıza sebebiyet verebiliyor. Bu, sürekli yapılıp, alışkanlık kazanılması gereken bir konu.

Tekrar, tekrar, tekrar.

Bu şekilde alışkanlık haline getirip, ekipman kontrolünü atlamayı biraz daha güçleştirebiliriz.

Bunu ben de yaşıyorum” diyen arkadaşlar da hiç sıkılmasın, yaşadıkları kendilerine tecrübe olarak geri dönecek :)

Peki Ne Yapılmalıydı?

Cevap aslında çok basit:

Buddy Check“, yani dalış eşi kontrolü.

Ekipmanlar hazırlandıktan sonra her dalgıç, öncelikle kendi ekipmanını kontrol etmeli. Bu, bir kaç adımdan oluşuyor. Ben, kendime bir check-list yaptım, işlem daha da kolaylaşıyor böylece. Size de tavsiye ederim.

Kendi kontolünüzü aşağıdaki sorulara cevap arayarak yapmalısınız:

 • Şnorkel donanımım (maske, palet ve şnorkel) hazır mı? (hazırdan kastım, çScuba Nedir?antanızda olması değil, hazırlayıp yere yatırdığınız scubanızın yanında, “hazır halde” olması)
 • BC, tüpe yeterince sıkı bağlı mı? (BC nizi omuzlarından tutup, tüple beraber kaldırıp kontrolünü yapabilirsiniz)
 • Tüpünüzde kaç bar havanız var? (konsolunuza bakarken, aynı zamanda tüpünüzün açık olduğunu/olmadığını da anlamış olursunuz)
 • İkinci kademelerinizden yeterli hava geliyor mu?/Geliyorsa havanın tadı nasıl? (korozyon -pas- yapmış tüplerden inanın solumak istemezsiniz. Tüpten gelen hava, pas, mazot vb. kokmamalı)
 • Free flow (serbest akış) düğmelerine bir kaç kez basıp bırakın. Bunu yaptığınızda hava gelmeli, ancak basmayı bıraktığınızda da hava kesilmeli.
 • BC‘nizin inflatör ve deflatörünün çalıştığından, her iki düğmenin de takılı kalmadığından emin olun.
 • Yeterli ağırlığı aldığınızdan ve hazır durumda olduğundan emin olun.

Şimdi Sıra Buddy’nizde

Aynı checkleri buddy’nizin ekipmanı için yapın.

Buddy’niz de aynı checkleri sizin ekipmanınız için yapsın.

Bu, bir alışkanlık haline geldiğinde, siz ekipman kontrolü yapmayı unutsanız dahi buddy’niz ekipmanınızı kontrol etmek istediğini söylediğinde/ekipmanınızı kontrol ederken bunu hatırlayacaksınız.

Keza siz de buddy check yaparken, buddy’nize -eğer unutmuşsa- bu hatırlatmayı yapmış olacak, istenmeyen bir durumla karşılaşıldığında (örnek durumda olduğu gibi) dalışınızı “sorumsuz buddy’niz” yüzünden daha başlamadan bitirmemiş olacaksınız.

Bir de Scuba Sırta Alındıktan Sonra

Buddyniz’e scubasını almasında yardımcı olduktan sonra bir kaç adımda son bir kez hızlıca buddy check yapın:

 • BCD (klipsler takılı, omuz bağları sıkılmış)
 • Ağırlık (ağırlık takılmış, kilosu ve ekipmanı ile uyumlu)
 • Hava (hava kaçıran bir ekipman yok, hala yeterli havası var)
 • Çıkarıp Atma Durumları (ağırlık kemeri gerekli bir durumda tek elle açılıp atılabilecek pozisyonda, entegre ağırlık kullanılıyorsa, ağırlık cepleri kolayca çıkabiliyor)

Özet

Scubanızı hazırladıktan sonra mutlaka havanızı, regülatör ikinci kademelerinizi, BC inflatör ve deflatör gibi emniyet kontrollerinizi hem kendinize, hem de dalış eşinize uygulayın.

Akabinde, suya girmeden hemen önce de BCD, ağırlık, hava ve çıkarıp atma durumları (release) için buddynizi son bir kez kontrol edin.

Bu, hem sizin emniyetli bir dalış geçirmenize (örneğin, dalış eşinizin yedek hava kaynağı sizin için bulunuyor, doğru çalışıyor olması direk sizin için önemli), hem de dalış eşinizin güvende olduğundan emin olabilmeniz için çok önemli.

Herkese keyifli ve güvenli dalışlar, sorumluluk sahibi dalış eşleri diliyorum :)

Comments

 1. Teknede O ring de olaymış iyiymis.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It