Yüzen Dev: Balyoz Köpek Balığı

Geçtiğimiz günlerde Hatay’ın Dörtyol ilçesinde balıkçıların ağına takılan Balyoz Köpek Balığı (Cetorhinus maximus) bugünlerde ülkemizde kendinden epeyce söz ettirir oldu. Türkiye’de pek de bilinmeyen bir tür olan bu köpek balığı hakkında bilgi sahibi olan insan sayısı az. Çünkü sularımızda her gün rastlayacağımız türden bir balık değil.

Şimdi Balyoz Köpek Balığı’nı (Cetorhinus maximus) biraz daha yakından bakalım.

Genel Özellikler

Foto: gelbalder.org

Balyoz Köpek Balığı, Büyük Camgöz ve Güneşlenen Köpek Balığı olarak da bilinir. Chondrichthyes, yani Kıkırdaklı Balıklar sınıfının bir üyesidir. İnsanlarla ilgili bir sabıkası yoktur.

Bütün gününü büyük ağzını açıp suda yüzen planktonlarla beslenerek geçirir. Balina Köpek Balığı’nın (Rhincodon typus) aksine planktonları, suyu içine alıp akabinde solungaçlarından fışkırtarak yiyemezler. Böyle bir sistemleri yoktur. Balyoz Köpek Balığı, ağzı açık bir şekilde yüzerek planktonları yer. Yani suyun yer değiştirmesi hıza bağlıdır, pompalama olmaz. Saatte 2000 litre deniz suyunu filtrelerler.

Dış Görünüm

Balina Köpek Balığı’ndan sonra gelen en büyük balıktır. 3 ton ağırlığa ve 10 metre uzunluğa erişebilirler. 10 metreden daha uzun olanları söylenmiş olmasına rağmen henüz kanıtlanmamıştır. 

Balyoz Köpek Balığı’nda dikkat çeken özellikler burnunun uzunluğu ve beş adet solungaç aralığıdır. Burun, beslenirken yukarıya doğru uzanır.

İki adet sırt yüzgeci bulunur ve karaciğeri vücut ağırlığının %25’ini oluşturur. Genellikle tek renklilerdir ve bu renk gri ya da siyah olur.

Anavatanı

Balyoz Köpek Balığı, suyu çok sıcak olmayan tüm denizlerde yaşar. Planktonların çok olduğu yere doğru beslenme hareketi gösterdikleri için göçebedirler.

Foto: gelbalder.org

Marine Biological Association‘ın yaptığı uzun süreli çalışma sonucunda Balyoz Köpek Balığı’nın sadece sığ sularda yaşamadığı, 700 metre kadar derine gidebildiği görülmüştür. Aynı araştırmada, bu balığın uzun mesafeler katettiği ve kış uykusuna yatıp, solungaç filtrelerini yenilediği efsanesinin yanlış olduğu anlaşılmıştır.

Türkiye’de yaşayan en büyük balık türüdür, ancak çok nadir görülür.

Üreme

Yavular, annenin karnındaki yumurtalardan çıkar ve yalancı canlı doğum gerçekleşir. Anneden çıkan yavrular, memelilerdeki gibi “doğum” yanılgısını yaratır. Aslında bu yavrular önce annenin karnındaki yumurtadan çıkıp dünyaya adım atarlar.

Erkekleri 5 metreye, dişileri ise 4 metreye ulaştığında cinsel olgunluğa erişirler. Bu da Balyoz Köpek Balığı’nın üreyebilmesi için ne kadar zaman gerektiğini ve hassasiyetlerini bize kanıtlar.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It