Adidas’tan Atık Plastik Ayakkabı

Alman spor giyim üreticisi olan ve aynı zamanda Reebok’ı da içinde bulunduran Adidas Group, özellikle balık ağı ve plastikten oluşan okyanus atıkları ile yapılmış olan yeni bir prototipi tanıttı. Yeni ayakkabı, New York City’de, Ocean Climate Life (Okyanus İklim Yaşamı) sloganlı organizasyonda tanıtıldı. Okyanus İklim Yaşamı sloganı, iklim değişikliği ve okyanusların korunma ihtiyacına dikkat çekme amacını taşıyor.

Aslında plastik ve diğer okyanus atıklarından spor giyim ya da moda yaratmak yeni bir kavram değil. Amerikan outdoor markası Patagonia, 90’lı yıllarda plastik soda şişelerini geri dönüştürerek hırka üretmişti. Geçen yıl, bir Hollanda markası olan G-Star Raw, müzisyen Pharrell Williams ile birlikte okyanustan çıkarılan plastikten kot pantolon serisi üretmişlerdi. Parley for the Oceans da Adidas ile bu projede beraber çalışıyor.

Bu ayakkabı, Alexander Taylor tarafından tasarlandı ve yeni bir üretim süreci oluşturuldu. Terkedilmiş balıkçı ağları (hayalet ağlar), ayakkabının üst bölümünde kullanıldı. Hatta balıkçı ağlarını ayakkabının üzerinde rahatça görebiliyoruz (yeşil renkli). Çevresel kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Sea Shephard, ayakkabıda kullanılan plastiği Afrika’nın batı sahilinde yaptığı bir keşifte topladı.

Adidas

Foto: adidas

Okyanuslardaki milyonlarca tonluk plastik atık, çevreye doğrudan ve dolaylı olarak birçok zarar veriyor. Denizde serbest kalan toksin kimyasallar canlıları ve bu canlılarla beslenenleri direk olarak etkilerken, diğer taraftan da plastik poşetleri, yüzen denizanası zannedip yiyen kaplumbağalarda boğulma sonucu ölüm gibi dolaylı etkileri de oluyor. Ölü ağlar okyanusta akıntıdan dolayı hareket ediyor ve resif, kayalık gibi yapılara tutunarak deniz canlılarını yakalamaya devam ediyor. Hayalet ağlara yakalanan bu deniz canlıları zamanla açlıktan ölüyorlar. Bu materyallerin toplanması ve geri dönüştürülmesi, en azından okyanuslardaki çöpün bir kısmının temizlenebilmesi adına güçlü bir sinyal veriyor. Şirketler bu materyallerden ürünler yapabilirlerse, bu durum aynı zamanda finansal bir kazanım da yaratabilir.

Adidas’ın bu yeni ayakkabısı hemen mağazalarda yerini bulamayacak gibi görünüyor, çünkü şirketin elinde bir prototip bulunmasına rağmen üretime hızla geçileceğine dair bir haber henüz gelmedi. Ancak Adidas, bu yılın sonuna doğru ya da 2016’nın başında, geri dönüştürülmüş olan materyallerin tanıtımının yapılacağını açıkladı.

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It