5.5 Metre Uzunluğundaki Balık Ölü Bulundu

Source: dunya.milliyet.com.tr/

Kaliforniya eyaletindeki Santa Katalina Adası sahilinde yürüyüş yapan bir aile, açıklarda yüzeyde yüzen yassı bir balık gördüler. 16 kişinin yardımıyla kıyıya taşınabilen bu balık bir müreni andırıyor olsa da aslında bir “Dev Kağıt Balığı” (Giant Oarfish – Regalecus glesne). Kağıt Balığı alt türlerinin en uzunu olan Dev Kağıt Balıkları, Regalecidae ailesine mensup. Dünyanın en uzun kemikli balığı rekorunu elinde tutan Dev Kağıt Balığı, ölmek üzere ya da hastayken yüzeye çıkıyor, aslında bir derin su balığı. Aşağıdaki video bir kağıt balığının canlı olarak ilk görüntüsü.

11 metreye kadar çıkabilen boylarıyla (onaylanmamış gayri-resmi 17 metrelik buluntular da mevcut)  kağıt balıkları yıllardır bir çok hikayeye konu olmuş durumda. Ancak genellikle boyları 3 metre ortalamaya sahip. Yakalanmış olan en ağır kağıt balığı ise 272 kg. İnsanlarla ilişkisi çok fazla olmamakla beraber kimi zaman derin sularda balıkçı ağlarına takılıyor, ancak ticari olarak avlanmıyor.

Genellikle suda dik olarak yüzdükleri, temmuz ve aralık ayları aralarında çiftleştikleri ve yumurtalarını yüzeye yakın bıraktıkları biliniyor.

Referans:

http://en.wikipedia.org/wiki/Giant_oarfish

Speak Your Mind

*

CLOSE
CLOSE
Pin It